​​​​​​​W tym tygodniu funkcjonariusze Policji rozpoczęli działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym groby bliskich, w drodze na cmentarze oraz bezpośrednio na obszarze nekropolii i terenach do nich przyległych. Apelujemy o rozsądek i rozwagę.

Wzmożony ruch w okolicach nekropolii w najbliższych dniach, może sprzyjać działalności przestępczej, a szczególnie kradzieżom, kradzieżom kieszonkowym, włamaniom do pojazdów pozostawionych w rejonach cmentarzy, jak również do pozostawionych na czas świąt mieszkań.

Opuszczając miejsce zamieszkania na dłużej, upewnijmy się, czy odpowiednio zabezpieczyliśmy je przed kradzieżą. Zamykajmy wszystkie okna i drzwi, poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na ich stan podczas naszej nieobecności i zbierał leżące pod drzwiami ulotki – to one często są sygnałem dla złodzieja, że pozostawiliśmy mieszkanie.

Porządkując groby naszych bliskich, nie zapominajmy o naszych torbach, torebkach, reklamówkach pozostawianych często na ławkach, czy pomnikach bez nadzoru. Stają się one łatwym łupem złodzieja. Starajmy się przekładać dokumenty, pieniądze, klucze od mieszkania, czy samochodu w wewnętrzne kieszenie ubrań, aby mieć je cały czas przy sobie i uniemożliwić złodziejowi bezpośredni do nich dostęp.

Pojazdy, którymi przyjeżdżamy na cmentarze starannie, zamykajmy i nie pozostawiajmy w nich wartościowych przedmiotów, szczególnie w widocznych miejscach, np. na siedzeniach.

Pamiętajmy – OKAZJA CZYNI ZŁODZIEJA!

Parkując swój samochód na parkingu, przy cmentarzu, starajmy się robić to w sposób umożliwiający korzystanie z tych miejsc innym kierującym jak i  pieszym. Na cmentarzach i w ich okolicach będzie bardzo tłoczno.

Wracając z cmentarzy po zmroku, pamiętajmy, aby unikać pustych, rzadko uczęszczanych miejsc, nieoświetlonych alejek, uliczek, ciemnych bram – w takich miejscach najłatwiej możemy stać się ofiarą przestępstwa. W miarę możliwości starajmy się unikać w te dni samotnych wędrówek i szczególnie wieczorami wracajmy do domu w towarzystwie bliskiej osoby, znajomego, bądź sąsiada. 

Zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe, które dadzą szansę kierowcom dostrzeżenie nas z większej odległości. To, że my widzimy nadjeżdżający pojazd, nie znaczy, że kierujący tym pojazdem zauważy nas.

Pamiętajmy, że nawet zwykła latarka, świecąca z daleka w ciemności, jest w stanie uratować nam życie.

Film Fot./Video: KMP w Toruniu

Pobierz plik Fot./Video: KMP w Toruniu (format mp4 - rozmiar 7.31 MB)

Pliki do pobrania

  • Deskrypcja filmu
    192.59 KB