W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego toruńska policja, straż miejska, straż pożarna, NZOZ Rafmed Medical i Technikum Mundurowe wspólnie przeprowadzą akcję „Razem świecimy przykładem”. W najbliższy wtorek i czwartek na toruńskich dworcach będziemy rozdawali odblaskowe opaski i przypominali o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Razem świecimy przykładem to hasło towarzyszące akcji profilaktyczno-edukacyjnej promującej noszenie odblasków. Jej celem jest przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych. To bardzo ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótszy i często pojawiają się niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciemne poranki i wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność i powodują, że osoba piesza poruszająca się po drodze bez elementu odblaskowego jest niewidoczna dla kierującego pojazdem. Odblaski poprawiają widoczność, zwiększają bezpieczeństwo i mogą uratować życie, dlatego ich noszenie powinno stać się nawykiem. Należy również pamiętać, że są sytuacje, gdy ich noszenie jest obowiązkiem. Zgodnie z przepisami piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Dlatego głównym założeniem organizatorów akcji jest dotarcie do jak największej liczby osób mieszkających poza Toruniem, lecz uczących się lub pracujących w naszym mieście. Akcja informacyjno-edukacyjna połączona z rozdawaniem odblasków osobom przyjeżdżającym wcześnie rano do Torunia odbędzie się w dniach:
- 28 listopada w godz. 6.30-7.30 przy Dworcu Autobusowym w Toruniu, ul. Dąbrowskiego
- 30 listopada w godz. 6.30 – 7.30 przy Dworcu PKP Toruń Wschodni, ul. Plac Fryderyka Skarbka.


W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego w odblaskowe działania zaangażowało się kilka instytucji: Komenda Miejska Policji w Toruniu, Straż Miejska w Toruniu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, OSP Toruń Podgórz, NZOZ RafMed Medical, Technikum Mundurowe w Toruniu.