Nowe Centrum Nauk Technicznych na UMK otwarte
Uniwersytet Mikołaja Kopernika wzbogacił się o nowoczesne Centrum Nauk Technicznych, które ma na celu rozwijanie nauk inżynieryjno-technicznych. Inwestycja ta ma znaczący wpływ na lokalną gospodarkę, dostarczając wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierską.
  1. Otwarcie Centrum Nauk Technicznych na UMK.
  2. Inwestycja o wartości 22 mln zł.
  3. Nowe laboratoria dla studentów i naukowców.
  4. Wsparcie dla innowacyjnych badań i dydaktyki.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wzbogacił się o nowe Centrum Nauk Technicznych, które zostało uroczyście otwarte 29 maja 2024 roku. Budynki zlokalizowane na terenie kampusu przy ulicach Okrężnej i Wileńskiej zostały zrealizowane przez firmę Bud-Eko, zgodnie z projektem biura TBi Architekci. Inwestycja o wartości 22 mln zł obejmuje pawilon naukowo-edukacyjny o powierzchni całkowitej 2,2 tys. m2 oraz budynek magazynowo-warsztatowy (0,9 tys. m2).

Centrum Nauk Technicznych to jednostka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, która ma na celu wspieranie rozwoju nauk inżynieryjno-technicznych na uczelni. Dzięki nowym laboratoriom i przestrzeniom badawczym, studenci oraz pracownicy będą mieli możliwość pracy na światowym poziomie. Jak podkreśliła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska: „Jest to inwestycja, która na pewno będzie dobrze wykorzystana. Pracownicy i studenci będą mieli tutaj swoje miejsce, własne laboratoria, z których będą mogli korzystać. Jeszcze raz gratuluję i życzę, żeby dydaktyka i prowadzone badania były jak najbardziej owocne”.

Podczas uroczystości otwarcia obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych uczelni. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zaznaczył: „Cieszę się, że ministerstwo wyszło z propozycją, aby tego typu centra mogły być tworzone w Polsce i cieszę się, że władze rektorskie i uczelnia zareagowały na tę propozycję, bo jest to niezwykle ważna, cenna inicjatywa, rozszerzająca obszar badań i kształcenia inżynieryjnego na UMK w dziedzinach bardzo dzisiaj pożądanych zarówno przez rynek pracy, jak i firmy, ponieważ są to kierunki, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności i budują konkurencyjność przedsiębiorstw”.

Prezydent Torunia, Paweł Gulewski, podkreślił znaczenie inwestycji dla rozwoju miasta: „To Centrum jest kolejnym elementem budowania tożsamości uniwersytetu jako poszukującego kolejnych obszarów do eksploatowania, ale również komercjalizacji badań. I to jest bardzo ważne, wejście w nowe obszary, przemysł kreatywny, rozszerzoną rzeczywistość, w prace nad sztuczną inteligencją. To jest coś, co naszemu miastu jest również bardzo potrzebne”. Prezydent wręczył także dyrektorowi Instytutu Nauk Technicznych, dr hab. inż. Tomaszowi Tarczewskiemu, upominek od samorządu toruńskiego.

Centrum Nauk Technicznych na UMK odpowiada na potrzeby otoczenia gospodarczego, dostarczając specjalistyczną kadrę inżynierską. Absolwenci studiów inżynierskich będą posiadać unikalne w skali regionu kompetencje, co przełoży się na ich atrakcyjność na rynku pracy zarówno w lokalnych przedsiębiorstwach, jak i w międzynarodowych koncernach. Nowe laboratoria umożliwią prowadzenie badań z zakresu nowoczesnych systemów napędowych, technologii sieciowych, sztucznej inteligencji, eksploracji danych oraz rzeczywistości rozszerzonej.

Gratulacje dla całej społeczności akademickiej UMK złożył przewodniczący Rady Miasta, Łukasz Walkusz, który wręczył również dyrektorowi Instytutu pamiątkowy obraz z panoramą Torunia. „To kolejny przejaw dynamicznego rozwoju Uniwersytetu oraz wyraźny sygnał, jaką wagę przywiązuje uczelnia do praktycznego wsparcia studentów oraz zgłębiania wiedzy związanej z automatyką i robotyką oraz działalnością naukową prowadzoną przez pracowników Instytutu. Jestem przekonany, że dzięki nowoczesnym certyfikowanym laboratoriom, Centrum stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym umożliwiającym wykształcenie wielu specjalistów i ekspertów prężnie rozwijających się branż” – powiedział Walkusz.

Powstałe Centrum Nauk Technicznych stanowi ważny krok w stronę zrównoważonego rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odpowiadając jednocześnie na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską w regionie.

Zdj. Wojtek Szabelski


Wg inf z: Urząd Miasta Toruń