Policjanci uratowali tonącego w Wiśle mężczyznę
Dwaj dzielnicowi z toruńskiego Podgórza, aspirant Przemysław Badziński i młodszy aspirant Karol Machajewski, wykazali się niezwykłym heroizmem, ratując tonącego mężczyznę z Wisły. Dzięki ich szybkiej reakcji i umiejętnościom, 52-latek odzyskał funkcje życiowe i został przetransportowany do szpitala.
  1. Policjanci uratowali tonącego mężczyznę.
  2. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa przywróciła mu życie.
  3. Współpraca ze Strażą Pożarną i WOPR-em.
  4. Mężczyzna przetransportowany do szpitala.

Wczoraj około godziny 20:00 dyżurny Komisariatu Policji na Podgórzu otrzymał zgłoszenie o tonącym w Wiśle człowieku. Na miejsce natychmiast wysłano wszystkie służby ratunkowe. Pierwsi na miejscu zdarzenia pojawili się aspirant Przemysław Badziński i młodszy aspirant Karol Machajewski, którzy zauważyli unoszące się na wodzie ciało mężczyzny. Bez chwili zastanowienia rzucili się na ratunek, wchodząc do rzeki, by wydostać poszkodowanego na brzeg.

Na szczęście niski poziom wód Wisły tego dnia umożliwił policjantom dotarcie do tonącego. Po wyciągnięciu go na brzeg, okazało się, że mężczyzna nie oddycha i jest nieprzytomny. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeden z policjantów wykonywał sztuczne oddychanie, podczas gdy drugi prowadził masaż serca. Ich szybkie i skoordynowane działania przywróciły poszkodowanemu funkcje życiowe.

W międzyczasie na miejsce zdarzenia dotarła łódź strażaków i WOPR-u, która pomogła przetransportować 52-letniego mieszkańca powiatu toruńskiego na przystań AZS, gdzie czekała już pomoc medyczna. Jeden z policjantów towarzyszył poszkodowanemu w drodze do szpitala, gdzie został on poddany dalszej opiece.

Dzielnicowi, którzy wzięli udział w akcji ratunkowej, to doświadczeni funkcjonariusze z kilkunastoletnim stażem. Każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, a wczoraj udowodnili, że są gotowi narażać własne życie, by ratować innych. Ich postawa jest najlepszym dowodem na to, że policyjna przysięga "strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia" nie jest dla nich pustym słowem.

Warto pamiętać, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdzie szybka reakcja i umiejętność udzielenia pierwszej pomocy mogą uratować życie. Dlatego tak ważne jest, byśmy jako społeczeństwo byli gotowi do niesienia pomocy i reagowania na sytuacje kryzysowe. Wsparcia może potrzebować zarówno ktoś nam bliski, jak i zupełnie obca osoba. Czasem drobny gest, rozmowa czy obecność mogą okazać się decydujące.

Gdzie szukać pomocy?

116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

800 12 12 12 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00


Wg inf z: Policja Toruń