Spotkanie konsultacyjne ws. przyszłości budynków po PCK na ul. Szczecińskiej
Już w najbliższą środę mieszkańcy będą mieli okazję wyrazić swoje opinie na temat przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej. Czy nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań dla seniorów, czy może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? To tylko niektóre z pomysłów, które zostaną omówione podczas spotkania informacyjno-konsultacyjnego.

Przyszłość budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej

Mieszkańcy okolicznych osiedli już niedługo będą mieli okazję wyrazić swoje zdanie na temat zagospodarowania budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej. Spotkanie informacyjno-konsultacyjne odbędzie się w najbliższą środę, 24 lipca, o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 35 przy ul. Krynickiej. To ważne wydarzenie, podczas którego będą omawiane różne propozycje dotyczące przyszłości tego terenu i budynku.

Propozycje zagospodarowania i głos mieszkańców

Podczas spotkania zostaną przedstawione możliwości realizacyjne dla najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców funkcji dla tego terenu i obiektu, które zostały wypracowane podczas wcześniejszych konsultacji społecznych. Między majem a czerwcem 2023 roku przeprowadzono szerokie konsultacje, w których udział wzięło 80 osób, w tym 10 swoich uwag zgłosiło przez Internet. Najczęściej zgłaszane propozycje obejmowały przychodnię świadczącą porady i usługi na NFZ oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Pojawiły się również pomysły na utworzenie domu seniora, dziennego domu pobytu dla seniorów, domu dla sierot z niepełnosprawnościami oraz opieki rehabilitacyjnej hospicyjnej. Wśród propozycji znalazło się także utworzenie żłobka.

Historia budynku i cele konsultacji

Nieruchomość przy ul. Szczecińskiej, obejmująca powierzchnię 0,2675 ha, od 1992 roku była w użytkowaniu wieczystym stowarzyszenia Polski Czerwony Krzyż z siedzibą w Warszawie (PCK). W 1995 roku stowarzyszenie wzniosło tam budynek biurowo-hotelowy o powierzchni całkowitej 595,50 m², który w ostatnich latach nie był używany i popadał w ruinę. W wyniku postępowania sądowego umowa użytkowania wieczystego została rozwiązana, a teren wraz z budynkiem w końcu kwietnia 2023 roku ponownie stał się własnością Gminy Miasta Toruń.

Spotkanie z udziałem prezydenta miasta

W spotkaniu informacyjno-konsultacyjnym weźmie udział prezydent Paweł Gulewski oraz przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Torunia. Prezydent podkreśla, że budynek nie będzie zagospodarowany na cele mieszkaniowe. –O tym budynku mówiliśmy w trakcie kampanii wyborczej, żeby nie był zagospodarowany na cele mieszkaniowe. Mamy pomysł, jak tego chcieli mieszkańcy, żeby stworzyć tu nowoczesne centrum osiedlowe, które zawiera w sobie wiele funkcji – mówi Paweł Gulewski. –Miejsce dla seniorów, świetlicę integracyjną dla dzieci i młodzieży. Właśnie w tym kontekście chcemy porozmawiać z przedstawicielami i członkami Rady Okręgu Bielawy i Grębocin, ale przede wszystkim z mieszkańcami okolicznych osiedli – dodaje.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu i wyrażenia swojego zdania na temat przyszłości tego ważnego dla społeczności lokalnej miejsca.


Wg inf z: MZD Toruń