
JA, czyli kto?
TYDZIEŃ TEATRU
w ramach obchodów
Międzynarodowego Dnia Teatru
oraz ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu
20 marca 2019 r.,
17.00 (dzieci z opiekunami) – ZGŁOSZENIE
18.00 (młodzież i dorośli) – ZGŁOSZENIE
KSIĄŻKOŻERCY
Książkożercy to cykl comiesięcznych, środowych spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który przybliża wartościową literaturę i rozwija zainteresowanie czytelnictwem od najmłodszych lat. Podczas spotkań dla dzieci w sposób performatywny czytane są fragmenty wybranych tytułów, prowadzone gry, zabawy i ćwiczenia nawiązujące do poruszanego w książce tematu. Spotkanie dla dorosłych to oprócz czytania fragmentów wybranego bestsellera również przestrzeń do dyskusji oraz wymiany myśli i spostrzeżeń na różne tematy, mini warsztaty nawiązujące do problematyki tekstu. Do współpracy przy realizacji cyklu zapraszane są ogólnopolskie oraz lokalne wydawnictwa, m.in. TAKO z Torunia, lokalne księgarnie, m.in. Kafka i Spółka. Spotkania Książkożerców odbywają się pod patronatem Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
Smakołyki, którymi nasycimy się 20 marca:
17.00 – Teatr z Lassem i Mają”, Widmark Martin, Willis Helena, Wydawnictwo Zakamarki.
18.00 – „Kantor”, Pleśniarowicz Krzysztof, Wydawnictwo Wielka Litera.
Spotkanie prowadzą: Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska.
25 marca 2019 r.,
08.00 – 11.00
12.00 – 15.00
Warsztat dla klas IV-VI
Podobno to, kim jesteśmy wypisane mamy na twarzy. Czy jest tak w istocie? Sprawdzimy! Podczas spotkania zastanowimy się, na ile nasze życie wewnętrzne widoczne jest dla innych? KIM jest nasze ciało, a KIM jest nasze wnętrze? Czy jedno ukazuje, co dzieje się z drugim? Dlaczego często zakrywamy to, co w środku nas, nakładając różne maski? Efektem naszych teatralnych poszukiwań będzie stworzenie formy plastycznej – gipsowej maski. Ciekawe, co nam zdradzi o drugim człowieku?
Na warsztaty prosimy zabrać rzeczy, które mogą się lekko pobrudzić oraz obuwie na przebranie.
Prowadzenie: Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska
26 marca 2019 r.,
08.00 – 11.00
12.00 – 15.00
Warsztat dla klas IV-VI
Podobno to, kim jesteśmy wypisane mamy na twarzy. Czy jest tak rzeczywiście? Sprawdzimy! Podczas spotkania zastanowimy się, na ile nasze życie wewnętrzne widoczne jest dla innych? KIM jest nasze ciało, a KIM jest nasze wnętrze? Czy jedno ukazuje, co dzieje się z drugim? Dlaczego często zakrywamy to, co w środku nas, nakładając różne maski? Efektem naszych teatralnych poszukiwań będzie metamorfoza maski gipsowej. Czy da się zmienić jej charakter? Co muszę zrobić ja, by ulec podobnej metamorfozie? I czy jest ona potrzebna?
Na warsztaty prosimy zabrać obuwie na przebranie.
Prowadzenie: Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska
27 marca 2019 r.,
12.00 – 15.00
Warsztat połączony z interaktywną paradą teatralną ulicami Starego Miasta
O superbohaterach słyszeli wszyscy. Ale czy ja mogę być takim superbohaterem? Czy mam jakąś szczególną moc, która czyni mnie superczłowiekiem? A może znam kogoś takiego? Co mogę zrobić, by takie moce uwolnić z siebie?
Podczas warsztatu przypatrzymy się swojemu super-JA – zastanowimy się, co takiego super robimy lub możemy robić każdego dnia, by świat wokół nas stawał się lepszy. Wymyślimy, jak możemy szczególną supermocą dzielić się z innymi. Przejdziemy teatralną metamorfozę, wydobywając nasze super-JA na światło dzienne. Następnie wyjdziemy na ulice Starego Miasta, by siła superbohaterów uaktywniła się w działaniu!
Prowadzenie: Agnieszka Zakrzewska i Magdalena Jasińska
28 marca 2019 r.,
10.00 – 13.00
Warsztat dla klas VII-VIII Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Liceum
JA, czyli kto? Kim jestem? Z czego się składam? Jakie role przyjmuję? Kiedy rezygnuję z mojego JA? Czym je karmię? Czy JA ma granice? Co znaczy dla mnie JA + TY?
Na te i wiele innych ważnych pytań będziemy wspólnie szukać odpowiedzi. A wszystko to poprzez teatralne poszukiwania wokół tego kim jesteśmy.
Prowadzenie: Agnieszka Zakrzewska
Na powyższe warsztaty WSTĘP WOLNY.
Decyduje kolejność zgłoszeń grup.
Prowadzące:
Agnieszka Zakrzewska – pedagożka teatru, animatorka kultury, specjalista ds. teatru w WOAK w Toruniu. Ukończyła historię na UMK, pedagogikę teatru przy Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz IKP UW, a także Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (dawna PWST) Filia we Wrocławiu. Uczyła się również w Policealnym Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Brała udział w wielu szkoleniach m.in. w: warsztatach dramowych w Centrum Szkoleń i Rozwoju Drama Way, w projekcie edukacyjnym MKiDN „Rozwój w kadrze”, w warsztatach metodycznych pracy z grupą Centrum Szkoleniowego KLANZA i Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Doświadczenie wykorzystywania metod teatralnych w pracy z grupą zdobywała, prowadząc teatralne grupy amatorskie oraz realizując warsztaty umiejętności społecznych. Jako aktorka i reżyserka związana była z Teatrem Wróbli oraz teatrem studenckim UW. Jest autorką licznych przedsięwzięć teatralnych. Prowadzi warsztaty, wspiera nauczycieli i animatorów w pracy z grupą i podczas tworzenia spektakli teatralnych.
Magdalena Jasińska – animatorka i teatrolożka. Specjalistka ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski (2011-2018). Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną UMK w Toruniu. Autorka książki „Za parawanem Zaczarowanego Świata” napisanej z myślą o jubileuszu Teatru Lalek Zaczarowany Świat. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.
30 – 31 marca
Warsztat dla dorosłych: Teatr i opowieść w działaniach ze społecznością lokalną.
Zapraszamy animatorów kultury, pedagogów, instruktorów, pracowników ośrodków wsparcia, wolontariuszy i współpracowników stowarzyszeń lokalnych, aktywistów miejskich i wszystkie osoby animujące środowiska lokalne.
Celem warsztatu będzie przybliżenie metod pracy z pogranicza edukacji teatralnej i arteterapii, które pozwalają zaktywizować społeczność lokalną i wyjść poza standardową formę „sekcji zajęć”, edukacji pozaszkolnej.
więcej…
Wszystkie warsztaty odbywać się będą w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8 i 6.
Ulotka PDF