Francuska muzyka organowa w wykonaniu Pierre’a Quevala z Paryża zabrzmiała 17 maja 2019 r. w toruńskiej katedrze podczas inauguracji 34. Świętojańskiego Festiwalu Organowego.

W ten muzyczny sposób Toruń wyraził solidarność ze zniszczoną niedawno paryską katedrą Notre Dame. Wykonawca toruńskiego koncertu, młody paryski organista Pierre Queval, miał bowiem okazję w niej występować. Grał też w swojej karierze w kościołach USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i Finlandii, a jako pianista tworzył akompaniament do niemych filmów. Podczas toruńskiego koncertu zabrzmiała muzyka kompozytorów francuskich, w tym Louisa Vierne, wieloletniego, niewidomego organisty paryskiej Notre Dame.

- To jest bardzo specyficzny koncert, ponieważ nie tylko przychodzimy, aby posłuchać muzyki organowej, ale też po to, by wyrazić naszą solidarność. Za każdym razem, gdy dzieje się coś złego, ludzie cierpią, bez względu na to, gdzie się to dzieje, człowiek, który ma wrażliwe serce, współcierpi. To współcierpienie towarzyszy nam bardzo często, gdy widzimy ludzi, którzy doznają niemocy, trudności czy wręcz cierpieniamówił o przesłaniu koncertu Biskup Toruński ks. Wiesław Śmiegiel. - Ale patrzymy nie tylko na to, co nas otacza, ale dalej, i widzimy też inne narody, inne kraje, tragedie, które tam się dzieją. I kiedy widzieliśmy katedrę Notre Dame, która była dotknięta wielkim pożarem (…) i wielu zatroskanych ludzi, dla których była nie tylko symbolem religijnym, ale i narodowym, w naszym sercu zrodziła się solidarność.

Na 34. Świętojański Festiwal Organowy złoży się w sumie 9 koncertów w majowe i czerwcowe soboty i niedziele. Wykonawcami będą zarówno instrumentaliści z wielkim dorobkiem, jak i młodzi muzycy, którzy jednak mają na koncie znaczące sukcesy.

- Dzisiejsze wydarzenie otwiera już 34. cykl Świętojańskich Koncertów Organowych. To długa tradycja. Słuchaliśmy w kościołach toruńskich, na tych największych instrumentach, jakie człowiek wymyślił, na organach, muzyki wykonywanej przez najlepszych, przez mistrzów organowych, i tak będzie również w tym rokumówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Cieszy to, że mamy możliwość kontynuowania tego festiwalu, tak znakomicie wpisującego się w atmosferę Torunia. Dziękuję organizatorom, dzięki którym możemy znowu spotykać się z tą piękną muzyką.

25 maja w kościele Ducha Św. wystąpi Jarosław Kocik z Hamburga, organista i kierownik artystyczny Polskiej Misji Katolickiej. Studiował w Warszawie i Lubece, a na koncie ma laury w wielu konkursach organowych. Równie liczne są sukcesy Mateusza Rzewuskiego z Warszawy, który wystąpi w katedrze 26 maja. Artysta po ukończeniu z wyróżnieniem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina podjął studia w Conservatoire à Rayonnement Régional w Paryżu.

2 czerwca w kościele Wniebowzięcia NMP usłyszymy doskonale znanego publiczności gdańskiego organistę i kompozytora Gedymina Grubbę, od 1999 r. organizatora i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Pelplinie.

Podczas kolejnych koncertów usłyszymy: 9 czerwca w kościele MB Królowej Polski czeskiego organistę i kompozytora Ondřeja Muchę; 15 czerwca w kościele Wniebowzięcia NMP znakomitego instrumentalistę i popularyzatora muzyki Arkadiusza Popławskiego z Raciborza; 16 czerwca w katedrze św. św. Janów profesora Władysława Szymańskiego, autora licznych publikacji na temat muzyki organowej oraz kompozytora, zaś 22 czerwca w kościele Wniebowzięcia NMP wystąpi organista, kompozytor, dyrygent i gregorianista dr hab. Michał Sławecki z Warszawy.

Atrakcją finału 23 czerwca 2019 r. w katedrze będzie koncert toruńskiego muzyka Pawła Głowińskiego (organy) i Scholi Sacerdotum pod dyr. ks. dr. Mariusza Klimka – chóru księży, którzy zaprezentują się w chorale gregoriańskim.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Szczegółowy PROGRAM FESTIWALU

Twórcą festiwalu i pierwszym dyrektorem artystycznym festiwalu był do 1995 r. Marian Dorawa. Obecnie organizatorem festiwalu jest Kuria Diecezjalna Toruńska, zaś dyrektorem ks. Mariusz Klimek. Wydarzenie jest wspierane finansowo przez Gminę Miasta Toruń.

Fot. Adam Zakrzewski