Z okazji Święta Województwa w dniu 7 czerwca 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Sesję poprzedziła msza św. w intencji mieszkańców województwa, odprawiona w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.

W uroczystej sesji udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, włodarze miast prezydenckich, w tym prezydent Torunia Michała Zaleskiego, przedstawiciele władz samorządowych i uczelni wyższych oraz duchowieństwa.

- Dwadzieścia lat temu utworzyliśmy wspólnotę, której rzeczpospolita polska przekazała odpowiedzialność za sprawy publiczne, należące wcześniej do administracji rządowej. Był to milowy krok - zostaliśmy obdarzeni zaufaniem jako mieszkańcy tworzący wspólnoty w obrębie swoich jednostek administracyjnych. Utworzyliśmy wspólnotę, której przyznano autonomię i prawo do samostanowieniawspominał marszałek Piotr Całbecki. Marszałek podziękował wszystkim, którym nie jest obojętne dobro województwa, zarówno władzom, jak i mieszkańcom.

Podczas sesji nadane zostały honorowe obywatelstwa województwa kujawsko-pomorskiego dwóm wybitnym postaciom związanym z naszym regionem – arcybiskupowi Henrykowi Józefowi Muszyńskiemu oraz profesorowi Stanisławowi Tadeuszowi Dembińskiemu.

Arcybiskup Henryk Muszyński podczas swojej posługi był m.in. biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, ordynariuszem diecezji włocławskiej i metropolitą gnieźnieńskim. Jest wybitną postacią Kościoła katolickiego oraz uczonym - profesorem teologii, biblistą. Ekumenizm, dialog, zbliżenie, pojednanie – wokół tych wartości zbudował swoje życie.

Prof. Stanisław Dembiński jest fizykiem związanym z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, specjalizującym się m. in. w optyce kwantowej i kwantowej teorii magnetyzmu. W 1981 roku został demokratycznie wybrany rektorem toruńskiej uczelni – funkcję tę pełnił do roku 1982, kiedy został z niej odwołany w stanie wojennym. Środowisko akademickie zapamiętało go jako człowieka wielkiego umysłu i nieugiętej postawy, niezłomnego i wiernego przekonaniom. W 1989 roku został senatorem I kadencji.

Jako gospodarz miasta, w którym uroczysta sesja się odbywa, prezydent Michał Zaleski złożył gratulacje obu nowym honorowym obywatelom województwa, podkreślając ich rolę w kształtowaniu postaw mieszkańców. Prezydent wręczył arcybiskupowi Henrykowi Józefowi Muszyńskiemu oraz profesorowi Stanisławowi Tadeuszowi Dembińskiemu listy gratulacyjne wraz z paiatkowymi albumami.

Tytuł honorowego obywatela sejmik województwa przyznaje osobom mającym ogromne zasługi dla województwa i jego wizerunku, niekwestionowanym autorytetom budzącym powszechny szacunek. Dotychczas wyróżnieni w ten sposób zostali kardynał Józef Glemp (w 2010 r.), prezydent Lech Wałęsa (w 2010 r.), matka księdza Jerzego Popiełuszki Marianna Popiełuszko (w 2013 r.), wybitny pianista Rafał Blechacz (w 2016 r.) i biskup toruński senior Andrzej Wojciech Suski (w 2016 r.).

Drugim ważnym punktem posiedzenia było odsłonięcie Szkatuły Niepodległości zawierającej podpisy mieszkańców województwa pod treścią deklaracji na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Podpisy, począwszy od maja 2018 roku, były zbierane we wszystkich gminach regionu. Od teraz będą w sposób szczególny wyeksponowane w Urzędzie Marszałkowskim, w specjalnie zaprojektowanej przezroczystej instalacji. W odsłonięciu Szkatuły Niepodległości uczestniczyła 103-letnia mieszkanka województwa, pani Aurelia Liwińska. Jest ona jedną z 96 osób, które licząc 100 lat i więcej w roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości, zostały uhonorowane wybitymi specjalnie na tę okazję Medalami Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. – Niepodległość – co znaczy to słowo, zrozumie ten, kto ją stracił powiedziała pani Aurelia Liwińska.

Jak co roku z okazji Święta Województwa wybranym szkołom wręczono insygnia województwa w postaci herbu i flagi. Tym razem trafiły one do Szkoły Podstawowej nr 46 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Unii Europejskiej w Bydgoszczy i Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży. Wybór ten nie był przypadkowy – szkoły te mają patronat Unii Europejskiej, w której członkostwo Polska świętuje właśnie w roku 2019.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego obchodzone jest 7 czerwca, w rocznice pobytu św. Jana Pawła II, patronem Kujaw i Pomorza, w naszym regionie – w 1991 r. we Włocławku i w 1999 r. w Bydgoszczy i Toruniu.

Fot. Wojtek Szabelski