Złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II zainaugurowało 7 czerwca 2019 r. obchody 20. rocznicy wizyty Papieża w Toruniu.

W imieniu miasta wiązankę kwiatów złożyli: prezydent Michał Zaleski, przewodniczący rady Miasta Marcin Czyżniewski i radny Jacek Krzyżaniak. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kombatantów, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II oraz klasy mundurowej z VI LO im. Zesłańców Sybiru. Wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń Papieża „Barkę”. Oprawę muzyczną spotkania zapewniła orkiestra dęta Zespołu Szkół Samochodowych.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyszli tu dzisiaj o poranku wspomnieć św. Jana Pawła II, szczególnie młodym ludziom, którzy jego wizyty w Toruniu nie pamiętają i poznają ją tylko z opowieści rodziców, babć czy dziadkówmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Z pewnością do późnego wieczora będą tutaj przychodzili torunianie, by oddać hołd naszemu Papieżowi, dzisiaj już świętemu Janowi Pawłowi II w 20. rocznicę Jego obecności w Toruniu. To cieszy, bo przecież było to wydarzenie przełomowe, które nie tylko pozostało w pamięci, ale otworzyło nową perspektywę dla Torunia i Polski. Bez obecności Papieża w Polsce nie byłoby 4 czerwca 1989 r., kiedy Polska stała się krajem demokratycznym, niepodległym, z gospodarka wolnorynkową.

Ojciec Święty odwiedził nasze miasto 7 czerwca 1999 roku, podczas swojej ósmej pielgrzymki do Polski. Przejechał wówczas ulicami toruńskiej starówki i na specjalną własna prośbę wstąpił do katedry śś. Janów. Na ulicach starówki witały go tysięczne tłumy torunian i wiernych z całej diecezji. Po południu w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Papież spotkał się z przedstawicielami nauki i rektorami wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Nawiązał wówczas do encykliki "Fides et Ratio", w której pisał o relacjach wiary i rozumu oraz obowiązkach ludzi nauki. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Podczas uroczystej celebry beatyfikował księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Jednak związki św. Jana Pawła II z Toruniem były dużo wcześniejsze. Jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odwiedzał tu swoją rodzinę. W 1971 r. w kościele św. Józefa udzielił ślubu Kazimierze i Markowi Wiadrowskim. 25 marca 1992 roku, już jako papież Jan Paweł II, na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" powołał do życia diecezję toruńską. W 1997 r. beatyfikował Matkę Marię Karłowską - założycielkę zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, której imię nosi toruńskie Centrum Caritas. 16 stycznia 1998 r. Rada Miasta Torunia podjęła jednomyślnie uchwałę o nadaniu św. Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Akt zawiozła mu do Rzymu licząca kilkaset osób delegacja mieszkańców, lokalnych władz, duchowieństwa, środowisk akademickich, twórczych i biznesowych Torunia i diecezji toruńskiej. Papież spotkał się z torunianami na specjalnej audiencji 19 lutego 1998 r. - dokładnie w 525. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Papież jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Godność ta została mu wręczona 23 listopada 2004 r. przez delegację z udziałem ówczesnych władz rektorskich i senatu UMK, przedstawicieli władz województwa, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Józefa Jaworskiego.

Choroba i śmierć św. Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 r. poruszyły Polskę i cały świat. Tysięczne tłumy torunian zgromadziła 6 kwietnia 2005 r. msza św. na Rynku Staromiejskim, podczas której żegnano ukochanego Papieża i dziękowano mu za niezwykły pontyfikat. Tę historyczną chwilę uczciło bicie średniowiecznego dzwonu Tuba Dei w katedrze. 1 maja 2011 r. śp. Karol Wojtyła został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, który ogłosił ten fakt w obecności ponad miliona wiernych z całego świata na placu św. Piotra w Rzymie. Torunianie mogli wspólnie obejrzeć podniosły moment dzięki telebimowi na Rynku Staromiejskim.

Wizytę św. Jana Pawła II w Toruniu upamiętniają m.in. tablica na frontonie Ratusza Staromiejskiego, jego kilka toruńskich pomników, na czele z pomnikami przy katedrze św. Janów i na Jordankach, portrety w Sali Rady Miasta Torunia i w Urzędzie Marszałkowskim, elementy wyposażenia ołtarza papieskiego z lotniska, które znajdują się w kilku toruńskich kościołach: meble do katedrze, Drzewo Życia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Koniuchach, a szkielet ołtarza stanowił inspirację budowy kościoła bł. ks. S.W. Frelichowskiego przy ul. Szubińskiej, właśnie dzisiaj poświęcanego w 20-lecie istnienia. W katedrze Papieża upamiętnia także poświęcona mu kaplica, ołtarz oraz kielich z herbem papieskim, który św. Jan Paweł II podarował kościołowi podczas wizyty. Imię św. Jana Pawła II noszą w Toruniu m.in.: aleja wiodąca do mostu im. J. Piłsudskiego, Centrum Dialogu przy placu bł. S.W.Frelichowskiego, gmach Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (Collegium Jana Pawła II) oraz kilka toruńskich szkół.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Św. Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, a dzień 7 czerwca jest od 2008 r. obchodzony jako Święto Województwa. W programie tegorocznego wydarzenia są m.in. : o godz. 10.00 Msza św. w intencji województwa w katedrze śś. Janów oraz o godz.12.00 uroczysta sesja sejmiku województwa, podczas której akty honorowego obywatelstwa województwa odbiorą prymas senior abp Henryk Muszyński i prof. Stanisław Dembiński, fizyk z UMK, związany z demokratyczną opozycją z 1980 r. O godz. 17.00 przy ul. Szubińskiej 15 nastąpi poświęcenie kościoła pw. bł. S.W. Frelichowskiego w 20. rocznicę istnienia. Zwieńczeniem piątkowych uroczystości będzie koncert z udziałem gwiazd estrady – m. in. Kasi Kowalskiej i Dawida Kwiatkowskiego na placu za Urzędem Marszałkowskim. Początek o 21.00. Wstęp jest wolny.

Fot. Adam Zakrzewski

Papież w Toruniu