7 czerwca 2019 r. podczas briefingu prasowego prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawił aktualne informacje dotyczące wycinki zieleni i nasadzeń zastępujących w ramach realizacji projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”.

- Miasto Toruń, rozwijając się, musi zapewnić różnorodne warunki i szanse, które polegają również na tym, abyśmy pozyskiwali nowe tereny, np. zajęte przyrodniczo, po to, aby wybudować obiekty, drogi, chodniki i inwestycje. Tak się dzieje we wszystkich miastach, również w Toruniu. W procesie iwnestycyjnym starannie dbamy o to, aby środowisko naturalne Torunia było nie tylko ograniczane, ale wręcz przeciwnie - wzbogacane dzięki nasadzeniom zastępujacym, zapewniających nowe enklawy zieleni w naszym mieście, abyśmy z przekonaniem mogli mówić o Toruniu jako mieście zielonym - wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Obecnie trwa realizacja projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Przy pomocy ekspertów - dendrologów oceniono, czy i w jakim zakresie drzewa i krzewy znajdujące się na terenie inwestycji będą musiały ulec usunięciu bądź przesadzeniu.

W sumie na terenie całej inwestycji, czyli na al. św. Jana Pawła II, pl. Niepodległości, ul. Chopina, Kraszewskiego, Czerwona Droga i Wałach gen. Sikorskiego, zinwentaryzowano 229 drzew. Początkowo do usunięcia zakwalifikowano 118 w obrębie całej inwestycji, ale dzięki pracom projektowym i uzgodnieniom dokonano korekt przebiegu ścieżek rowerowych i chodników tak, aby możliwie dużą liczbę drzew ominąć. W wyniku tych działań udało się dodatkowo, poprzez korektę założeń koncepcyjnych, uratować 34 lipy. Po tych uzgodnieniach w obszarze całej inwestycji do wycinki przeznaczono 84 drzewa z czego 18 drzew łącznie na ul. Chopina i ul. Wały gen. Sikorskiego oraz 66 drzew na al. św. Jana Pawła II i pl. Niepodległości.

Zinwentaryzowane drzewa rosną w bliskim sąsiedztwie pasa drogowego drogi krajowej nr 15, która jest arterią komunikacyjną o bardzo dużym natężeniu ruchu. Drzewa rosnące w arterii najbliższej jezdni mają bardzo niesprzyjające warunki siedliskowe i są w większym stopniu narażone na zachorowanie. Na wielu drzewach występuje różnego stopnia zaawansowania posusz w koronie oraz wypróchnienia, uszkodzenia pni i odziomków. Drzewa rosnące wzdłuż al. św. Jana Pawła II często mają zdeformowane korony ze względu na przebiegającą w bezpośredniej bliskości sieć trakcyjną. Oceny wykonane przed dendrologów wskazują, że drzewa rosnące najbliżej jezdni nie wykażą dłuższej żywotności.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, przeprowadzone zostały ponowne weryfikacje założeń projektowych, mające na celu ustalenie, czy i ile jeszcze drzew można wyłączyć z wycinki. Wykazały one, że być może kilka, a nawet kilkanaście drzew przeznaczonych pierwotnie do wycinki na al. św. Jana Pawła II uda się jeszcze zachować. Proponuje się przeznaczyć do zachowania dodatkowo 10 drzew, z czego 3 drzewa do obserwacji podczas robót budowlanych. Dodatkowo wskazuje się przeznaczyć do przesadzenia 4 drzewa.

Obecny bilans wygląda więc następująco:

  • do wycinki przy ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego - 18 drzew,
  • do wycinki przy al. św. Jana Pawła II – 52 drzewa, z czego 43 drzewa są w złym stanie zdrowotnym;
  • do przesadzenia przy al. św. Jana Pawła II - 8 drzew.

- Pomimo ponownie przeprowadzonej analizy drzewostanu, poleciłem, aby jeszcze raz wykonana została ekspertyza dendrologiczna, która pochyli się nad drzewami niewykazującymi zdegradowanej żywotności, czy i w jakim zakresie można je przeznaczyć do przesadzenia. Dendrolodzy mówią, że przesadzanie drzew, tak jak w tym przypadku posadzonych na gruntach nasypowych, istotnie przekształconych, na których nie ma rodzimej ziemi za wyjątkiem wzniesieniem wydmowych, jest bardzo trudne. Ale podejmiemy jeszcze taką analizę - dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach nasadzeń zastępujących planowane jest nasadzenie 84 drzew odpornych na suszę, zanieczyszczenie powietrza i inne niekorzystne warunki. Wśród planowanych do nasadzenia gatunków są: jarząb mączny, jarząb szwedzki, głóg pośredni, lipa drobnolistna, buk pospolity, śliwa wiśniowa, jarząb brekinia, klon czerwony. Drzewa będą nasadzane w bezpośrednim sąsiedztwie ulic, na których prowadzona jest inwestycja. Poza nasadzeniami zastępującymi w ramach inwestycji, kolejne co najmniej 80 drzew będzie nasadzonych w nieco dalszej odległości. Nasadzenia te zostaną sfinansowane z budżetu na rozwój terenów zieleni w Toruniu.

W ramach planowanej inwestycji została zaprojektowana dogodna dla podróżujących platforma przesiadkowa. Podróżujący będą mogli wsiadać i wysiadać w jednym miejscu, a nie tak jak dziś ma to miejsce, na trzech przystankach położonych od siebie w pewnej odległości. Rozwiązanie, które zostało zaprojektowane, było przedstawione na etapie konsultacji społecznych. Na platformie przesiadkowej powstaną osłony, które w wystarczający sposób będą chroniły od słońca i deszczu. Podróżujący będą mogli schronić się niezależnie od warunków pogodowych.

Fot. Adam Zakrzewski