Amerykański chór "Keystone State Boychoir" odwiedził gród Mikołaja Kopernika w ramach współpracy miast partnerskich oraz Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego "Per Musicam Ad Astra". Z chórzystami spotkał się 3 lipca 2019 r. w Domu Harcerza prezydent Torunia Michał Zaleski.

"Keystone State Boychoir" jest jedynym na świecie zespołem, który występował na wszystkich kontynentach świata - również na Antarktydzie. Tym razem zagościł w Toruniu podczas polsko-litewskiej trasy koncertowej. Członkowie chóru zapytani o to, co w Toruniu podoba im się najbardziej, stwierdzili, że przede wszystkim zachwyceni są piękną architekturą miasta, która przypomina im Filadelfię. Dodają jednak, że z pewnością nasza jest starsza i bardziej zabytkowa.

Filadelfia jest pierwszym miastem, które zawarło umowę o partnerskiej współpracy z Toruniem. - Nasze kontakty z Filadelfią rozpoczęły się niewyobrażalnie dawno temu, bo już w 1976 roku. Był to trudny czas dla kontaktów między ówczesnymi miastami, położonymi w odmiennych ustrojach, ale jednak nasza przyjaźń przetrwała tę próbę czasu - wspomina prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzisiaj podstawową formą relacji jest wymiana młodzieży - do Torunia przyjeżdża zróżnicowana grupa mieszkańców Filadelfii, zarówno uczniowie szkół, jak i sportowcy czy artyści. Właśnie dlatego dzisiaj gościmy znakomity filadelfijski chór, działający od 2001 roku w Keystone. Myślę, że jest to dobry moment, aby poznać filadelfijską młodzież, posłuchać, jak śpiewają, zobaczyć jak pokazują swoje zdolności i umiejętności artystyczne. A to co przed nami, to na pewno dalsza, pomyślna współpraca między dwoma miastami.

Tuż po spotkaniu w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbył się finałowy festiwalowy koncert w wykonaniu "Keystone State Boychoir" oraz uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego "Per Musicam Ad Astra", "Taipei Philharmonic Youth & Children’s Choir".

Fot. Wojtek Szabelski