Nowy wygląd zyskuje prawie 20 hektarów Parku Tysiąclecia na lewobrzeżu. W przyszłym toku będziemy korzystać z nowych alejek i ścieżek rowerowych, placu zabaw, wybiegu dla psów, boiska i siłowni plenerowej.

"Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Realizację zadania poprzedziły konsultacje społeczne na etapie projektowania. Projekt ma na celu wzrost powierzchni terenów zieleni w Toruniu poprzez zahamowanie degradacji istniejącego obszaru biologicznie czynnego Parku Tysiąclecia. To teren zieleni urządzonej, stanowiący największy spośród parków w lewobrzeżnej części miasta. Na lewobrzeżu mieszka około 15% wszystkich torunian. Tereny tego typu wymagają kompleksowych działań zapewniających poprawę warunków odpoczynku odwiedzających oraz poprawę żywotności zieleni. Przebudowywany jest ponad hektar uliczek i alejek, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów, miejsca rekreacji i wypoczynku oraz zabawy dla najmłodszych. Remont przejdzie również budynek śluzy, powstaną także sanitariaty.

Zakres zadania, które wykonuje przedsiębiorstwo inżynieryjne Inmel, obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych (7800 m2) oraz ciągu rowerowego (1918 m2 z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego (434 m2) o nawierzchni z kostki granitowej podestów drewnianych (958 m2). Na terenie parku zostaną zamontowane ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne.

W zachodniej części parku, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławostoły. W pobliżu stawu "Felek" powstanie również wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. W okolicy powstanie również plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdzlaniami oraz huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku. We wschodniej części terenu parkowego zaplanowano boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi.

Prace rozpoczęły się od wstępnego tyczenia obiektów w terenie oraz uzyskania decyzji ornitologa, które drzewa przeznaczone do wycinki nie posiadają gniazd i można przy nich rozpocząć działania oraz od badań saperskich. Prace stricte budowlane rozpoczęły się na początku czerwca korytowaniem ścieżek oraz wykopami na fosie. Prace prowadzone w okresie wakacyjnym będą kontynuowane jesienią i zimą, w zależności od pogody. Zgodnie z umową prace mają zakończyć się w maju 2020 roku.

W Parku Tysiąclecia zostaną zamontowane 152 słupy oświetleniowe oraz 16 kamer miejskiego monitoringu. W ramach realizacji zadania zaplanowano wycinkę 197 drzew, które muszą zostać usunięte ze względu na ich stan lub wymagania projektowe, a na ich miejsce zostaną nasadzone 273 drzewa i 2389 krzewów, a istniejącą zieleń uzupełnią kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Zadanie kosztuje niespełna 12 mln zł i będzie realizowane z udziałem środków unijnych. Projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 31.03.2017 roku na kwotę 9 862 549 zł. Końcowy koszt dofinansowania będzie zależny od ostatecznych zakresów realizacji.

Fot. Sławomir Kowalski