Mija 35 lat od zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Uroczystości upamiętniające kapłana, bestialsko zamordowanego w 1984 r. przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa, odbyły się w Toruniu 19-20 października 2019 r.

W sobotę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu miał miejsce koncert poświęcony ofiarom totalitaryzmów. Zabrzmiała Missa pro pace (msza o pokój) Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod batutą Rudolfa Tierscha oraz połączonych chórów Singakademie z Frankfurtu nad Odrą i chóru kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Partie solowe koncertu wykonali: Iwona Hossa, Ewa Marciniec, Adam Zdunikowski oraz Robert Gierlach. W wydarzeniu wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W niedzielę w toruńskiej katedrze św. Janów ks. biskup Józef Szamocki koncelebrował mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni wierni, a także przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu oraz członkowie NSZZ „Solidarność”, którego ks. Popiełuszko jest patronem. Po nabożeństwie, w uroczystym pochodzie z pochodniami, biało-czerwoną flagą, pocztami sztandarowymi, wojskiem i orkiestrą górniczą, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w alei św. Jana Pawła II. Tam wspominano okoliczności śmierci i oraz modlono się w intencji zamordowanego kapłana, choć, jak podkreślił ks. biskup Szamocki, „z nadzieją spoglądając w przyszłość, by z tej modlitwy wiele dobrego dla ojczyzny i świata się działo”. Samorząd toruński reprezentowali zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Adrian Mól i radny Michał Jakubaszek.

Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną „Solidarnością”, niezłomnym, mimo prześladowań, obrońcą praw człowieka. Zasłynął z odważnego napiętnowania poczynań peerelowskiej władzy i płomiennych kazań podczas mszy za Ojczyznę, a także z licznych działań wspierających środowisko opozycyjne. 19 października 1984 r. został uprowadzony w okolicach podtoruńskiego Górska przez Służbę Bezpieczeństwa. Był bestialsko torturowany, a następnie utopiony. 30 października jego zmasakrowane ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 r. procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW: Adama Pietruszkę na 25 lat, Leszka Pękalę na 15 lat i Waldemara Chmielewskiego na 14 lat. Później jednak na wniosek ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka karty te dwukrotnie znacznie złagodzono (do 10 lat, 6 lat, 4,5 roku). Do dziś nie wyjaśniono jednak do końca okoliczności i nie wskazano inspiratorów tego zabójstwa.

W 1997 r. kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki, zakończony w 2010 r. ogłoszeniem go błogosławionym przez papieża Benedykta XVI. W 2014 bł. Jerzy Popiełuszko został patronem NSZZ „Solidarność”. Od 2014 r. trwa jego proces kanonizacyjny.

Fot. Adam Zakrzewski