WOAK Toruń: Klub Supełek
Cztery dekady Klubu Supełek
Toruń polskim centrum frywolitki takie motto towarzyszy wystawie prac rękodzielniczych prezentowanych na jubileuszowej wystawie, którą od 12 listopada 2019 r. do końca grudnia będzie można oglądać w zabytkowym spichlerzu z Bronisławia w Parku Etnograficznym przy Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
Na wystawie dominuje oczywiście frywolitka, czyli koronka czółenkowa. Jest to bowiem bardzo popularna wśród artystów zrzeszonych w Klubie Supełek technika. Jak wyjaśnia we wstępie do katalogu wystawy kustosz toruńskiego Muzeum Etnograficznego, Kinga Turska-Skowronek: Koronka czółenkowa, czyli frywolitka powstaje przez dzierganie czółenkiem węzełków na tej samej nici owiniętej wokół dłoni. Czółenko natomiast jest rodzajem szpulki z nawiniętą nicią. W zależności od przyjętej techniki stosuje się jedno lub dwa czółenka. Frywolitka była znana już w starożytnym Egipcie i Chinach. W XVI w. dotarła z Chin do Holandii, skąd w późniejszych okresach (XVIII i XIX w.) rozpowszechniła się w Europie. Osoby skupione w Supełku poznały tę technikę za sprawą twórczyni ludowej Stanisławy Wilamowskiej ze wsi Wrocki w powiecie golubsko-dobrzyńskim to od niej nauki pobierały pierwsze członkinie zespołu. Jednak jak wspomina Zofia Kalisz, była prezes Klubu Supełek w szybkim czasie … uczeń przerósł mistrza. Oprócz frywolitkowych serwet, bieżników, rękawiczek, kołnierzy, biżuterii czy ozdób choinkowych na wystawie prezentowane będą również hafty (kujawski i kaszubski) oraz prace wykorzystujące inne techniki rękodzieła artystycznego.
Ekspozycja wpisuje się w obchody Jubileuszu 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek. Otwarcie wystawy towarzyszy uroczystości, podczas której będzie okazja do wspomnień, prezentacji dorobku artystycznego i edukacyjnego Supełka. Zespół powstał z inicjatywy Wandy Malczewskiej w 1979 roku przy ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury. Twórcy skupieni w Supełku prezentowali swoje realizacje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, uczestniczyli z sukcesami w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, przeglądach twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego. Jak we wstępie do katalogu wystawy podkreśla Jerzy Rochowiak: Prace artystów z Supełka trafiły na wszystkie kontynenty.
Wystawę w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej oglądać można do 31 grudnia 2019 r.
STRONA INTERNETOWA KLUBU SUPEŁEK
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu,
woak.torun.pl/event/klub-supelek/
Autor: krystian