Przez wielu z nas rezydencje kojarzone są jako reprezentacyjne budynki usytuowane we wsiach i w miastach, zbudowane przez bardzo zamożnych inwestorów. Budowle o charakterze raczej pałacowym lub zamkowym z pięknym ogrodem i parkiem. Co powinna mieć prawdziwa rezydencja obecnie i czym różni się od apartamentu?

Prawda jest taka, że tylko wyjątkowo zamożne osoby mogą pozwolić sobie na wybudowanie nowej okazałej siedziby. Dla mniej zamożnych inwestorów powstały domy zaprojektowane w stylu rezydencjonalnym. Układ oraz rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń to ważne elementy domów budowanych na wzór rezydencji. Stawia się je na dużych działkach powyżej 2000 m2, gdzie jest miejsce na okazały ogród.

Projekty rezydencji współczesnych

W planach rozmieszczenia pomieszczeń współczesnych rezydencji główną rolę odgrywają salon, kuchnia i jadalnia. Projektuje się je jako jednoprzestrzenne, otwarte, lub częściowo przymknięte pomieszczenia, gdyż w nich skupia się całe życie rodzinne. Pomieszczenia mają zazwyczaj niestandardową wysokość od 3.0 do 3.5m, a czasem są nawet wyższe, gdyż w ten sposób dom nabiera odpowiedniego, luksusowego charakteru. Ma to wpływ także na koszty budowy, a także w późniejszym czasie na koszty eksploatacji. Jednak poczucie komfortu oraz wygody domowników jest tu zdecydowanie ważniejsze.

Ogrody zimowe, oranżerie, werandy czy duże tarasy to nieodzowna część projektu każdej willi. Szerokie, reprezentacyjne schody z tarasu do ogrodu charakteryzują się detalami dopracowanymi w każdym calu. Pomieszczenia gospodarcze są zazwyczaj usytuowane z boku domu, często stawia się na nie odrębny budynek wolnostojący. Ogromne sypialnie na parterze znajdujące się w wydzielonej strefie nocnej.

W rezydencji blisko sypialni powinny znajdować się łazienki i garderoby własne, a także balkony, lub loggie. W przestrzeni obszernego i otwartego hallu projektuje się łazienkę wraz z wydzieloną toaletą, pralnię z suszarnią i pomieszczenia gospodarcze, przeznaczone na składowanie sprzętów domowych.

Projekty rezydencji – komunikacja

Komfortowy i obszerny hall to element charakterystyczny w projektach nowoczesnej rezydencji. Sień jest dużo mniejsza niż kiedyś i pełni raczej funkcję wiatrołapu. Spory podest oraz reprezentacyjne schody, często dekoracyjne znajdują się przy głównym wejściu do domu. Często pojawiają się także dodatkowe kolumny wraz z akcentami ozdobnymi. W środku eleganckie i dopracowane schody prowadzą na wyższe piętra kondygnacji.

Kuchnie w rezydencjonalnych domach

Kuchnia powinna być jasna, przestronna i być w małej odległości od sieni. Dodatkowo konieczne jest pomieszczenie spiżarni. Przestrzeń dzienna dobrze wydzielona i rozplanowana w ten sposób, że tworzy otwartą i dobrze doświetloną strefę codziennych spotkań rodziny. Większe domy budowane na styl rezydencjonalny posiadają także biblioteczkę zaraz przy salonie. Pokoje gościnne usytuowane są zazwyczaj na parterze wraz z odrębną łazienką. Takie projekty znajdziesz np. pod tym linkiem https://pracownia-projekty.dom.pl/. Przydomowy basen, siłownia czy domowe spa są zazwyczaj usytuowane na poziomie parteru bądź w piwnicy budynku. Również te pomieszczenia mają nietypową wysokość na minimum 3m. Charakteryzuje je bardzo dobre oświetlenie, szczególnie na dojściach komunikacyjnych. Ilość i wielkość konkretnych pomieszczeń planuje się zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami domowników. Projekty rezydencji uwzględniają wielkość rodziny, nie tylko obecną, ale także możliwość jej powiększenia w przyszłości. Wnętrza nie mogą być małe, ciasne ani słabo doświetlone. Współczesna rezydencja wyróżnia się przestronnością pomieszczeń oraz wygodą i komfortem użytkowania. Architekci projektują wnętrza w ten sposób by były jak najbardziej funkcjonalne. Często uwzględnia się duże okna i przeszklenia na otaczający ogród. Budowę rezydencji warto powierzyć fachowym firmom budowlanym. Domy te wykluczają system gospodarczy i oszczędności. Na charakter rezydencjonalny wpływa przede wszystkim dbałość o jakość wykonania, dopracowane szczegóły na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzach.

Projekty rezydencji – co powinna mieć prawdziwa willa?