9 marca 2020 roku w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego. Głównym tematem rozmów było zagrożenie koronawirusem.

Do dnia dzisiejszego w Toruniu, jak i w całym województwie kujawsko-pomorskim nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem - 6 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem SAS-CoV-2. Przebadano 26 osób, z czego 22 próbki pokazały wynik negatywny, 4 są w trakcie badania.

75 osób objęto kwarantanną, a 180 czynnym nadzorem epidemiologicznym.

- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w czterech placówkach wprowadzono "stan podwyższonej gotowości”. Są to: Szpital Zakaźny w Bydgoszczy, Szpital Pulmonologiczny w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Szpital w Świeciu. Kolejne trzy lecznice: we Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu są do tego stanu przygotowywane, procedury zostaną wdrożone, jeśli zaistnieje taka potrzebaprzyznał podczas briefingu prasowego wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Zgodnie z zaleceniami, ze względu na coraz więcej przypadków zarażenie koronawirusem w Polsce, rekomenduje się odwołanie imprez masowych, w których wziąć udział może więcej niż 1000 osób oraz tych, w których biorą udział dzieci i obcokrajowcy.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji dotyczących odwołania imprez masowych organizowanych przez miasto, czy ograniczenia wymiany międzynarodowej. W szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń oraz w instytucjach użyteczności publicznej pojawiły się plakaty informacyjne o odpowiednich działaniach profilaktycznychwyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Procedury związane ze „stanem podwyższonej gotowości” obowiązują w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. W związku z tym niezbędna jest bliska współpraca między WSZ na Bielanach a Specjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Mikołaja Kopernika.

- Szpital Miejski będzie bardziej obciążony, bo kierowani tam mogą być pacjenci potrzebujący opieki, u których nie ma podejrzenia zakażenia koronawirusem – dodaje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Każdy, kto zauważy u siebie niepokojące objawy – wysoką gorączkę, uporczywy kaszel czy problemy z oddychaniem – proszony jest o kontakt ze służbami sanitarnymi. Co istotne – takie osoby nie powinny udawać się na SOR, Izbę Przyjęć czy do zwykłej przychodni, a od razu udać się do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia niezbędne jest zachowanie podstawowych zasad higieny – częste i dokładnie mycie i dezynfekowanie rąk.

- Kiedy kaszlemy czy mamy gorączkę nie udawajmy się od razu do przychodni! Zadzwońmy i zapytajmy, co powinniśmy zrobić. Informację można uzyskać także u służb sanitarnych, pod bezpłatnym, czynnym całą dobę numerem telefonu: 800 190 590. Radziliśmy sobie z innymi chorobami zakaźnymi, myślę, że poradzimy sobie i z koronawiruseminformuje Jerzy Kasprzak dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Aktualne dane o sytuacji związanej z koronawirusem na stronie internetowej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.

Więcej informacji o koronawirusie i profilaktyce:

- Ministerstwo Zdrowia,
- Główny Inspektorat Sanitarny.

fot. Wojtek Szabelski

Kategoria: 
Koronawirus, informacje lokalne