W dniu 20 marca 2020 r. minister zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii na terenie całego kraju w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z rozporządzeniem od 20 marca 2020 r.:
- do świąt wielkanocnych nieczynne są placówki oświatowe, ale od 25 marca 2020 r. mają one obowiązek realizacji podstawy programowej.
- wstrzymuje się – do odwołania - przemieszczanie pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
- każda osoba po przekroczeniu granicy państwowej musi odbyć obowiązkową kwarantannę trwającą 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Informację o osobach, które przekroczyły otrzymuje m.in. wojewoda. Dane te są udostępnione również m.in. organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- restauracje i inne placówki gastronomiczne zaprzestają do odwołania swojej działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków na miejscu – możliwa jest realizacja usługi na wynos.
- do odwołania wstrzymane zostało organizowanie wszelkich imprez sportowych, kulturalnych, rozrywkowych, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i na otwartym powietrzu
- swoją działalność zawieszają biblioteki, archiwa, muzea, a także uzdrowiska i sanatoria oraz miejsca sprawowania kultu religijnego,
- zakazane jest organizowanie zgromadzeń gdy liczba uczestników zgromadzenia wynosi więcej niż 50 osób, wliczając w to organizatora i osoby działające w jego imieniu.

Od dnia 21 marca 2020 r. do odwołania w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie prowadzenia handlu oraz usług, z wyłączeniem:
- sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet, artykułów budowlanych lub remontowych, artykułów dla zwierząt domowych lub paliw;
- usług: medycznych, bankowych, ubezpieczeniowych, pocztowych, pralniczych lub gastronomicznych polegających jedynie na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności;
- prowadzenia handlu detalicznego lub prowadzenia działalności usługowej na wyspach handlowych.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 
Koronawirus, informacje lokalne