W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Toruniu i powiecie toruńskim zdiagnozowano 19 marca. Po niespełna tygodniu potwierdzono trzy kolejne. 30 marca zarażonych było już 10 osób, na dzisiaj (6 kwietnia) w Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono 59 przypadków koronawirusa. W kwarantannie domowej przebywa 770 osób. W miejscach kwarantanny zbiorowej znajduje się 30 osób.

W związku z pandemią koronawirusa zamknięto dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika – oddział hematologii (nieczynny od 31 marca) i oddział urologii ogólnej i onkologicznej (od 4 kwietnia).

- Od 31 marca do 4 kwietnia w wyniku podejrzeń, a potem pewności, że wśród pacjentów i personelu placówki znajdują się pacjenci zarażeni koronawirusem, pobrano próbki od 241 osób. 153 testy pokazały wynik ujemny, 38 potwierdziły zarażenie SARS-CoV-19. Czekamy na wyniki 50 testów. W gronie zarażonych znalazło się 14 pacjentów, 6 lekarzy, 12 pielęgniarek, 6 osób spoza tego grona, w tym pracownicy stacji dializinformuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

W pozostałych ośmiu oddziałach SSM przebywa 68 pacjentów, którzy mają zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną. Od 13 marca szpital nie dokonuje przyjęć planowych, ale działa izba przyjęć.

W szpitalu obowiązują wytyczne WHO, które dotyczą m.in. stosowania maseczek ochronnych. Zasady stosowania ochron osobistych przez personel medyczny są regulowane przez wytyczne krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Konsultant wskazał m.in., że wyłącza się stosowanie maseczek bawełnianych wielorazowych przez osoby wykonujące zawody medyczne.

- Szpital nadal zgłasza zapotrzebowanie dotyczące ochron osobistych: maseczek FFP2 i FFP3, przyłbic, kombinezonów ochronnych, środków dezynfekujący, gogli i fartuchów barierowych. Aby pozyskać te materiały, szpital uczestniczy w grupie zakupowej animowanej przez Urząd Wojewódzki, której liderem jest Wojewódzki Szpital Zespolony. Na cel tych zakupów Gmina Miasta Toruń przekazała 300 tys. złotych – dodaje prezydent.

SSM podpisał także umowę z Instytutem Genetyki Sądowej w Bydgoszczy, co znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki próbek badanych pod kątem obecności SARS-CoV-2. Na mocy tej umowy badane będą wymazy, jakie szpital bezpośrednio przekaże do Instytutu, zlecenia będą kierowane bezpośrednio przez dyrektora szpitala. Całość będzie odbywała się w porozumieniu z Powiatową Stację Sanitarno-Epideiologiczną.

Realizacja: TV Toruń

fot. Sławomir Kowalski

Kategoria:

Koronawirus, informacje lokalne

Konferencje prasowe Prezydenta Torunia