W najdalej wysuniętej na północ polskiej jednostce badawczej powstanie film o wyprawie polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 14 sierpnia 2020 r. na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika pożegnaliśmy naukowców oraz filmowców biorących udział w projekcie.

- Życzymy udanej wyprawy i pobytu na Spitsbergenie, a filmowcom tego, aby dzieło, które powstanie, oddało rzeczywistość tego wyjątkowego miejsca, pokazało nowe wymiary badań w zakresie zmiany klimatu oraz wskazało, jak my jako cywilizacja przeobrażamy go często na swoją niekorzyśćpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Stacja Polarna UMK usytuowana jest w zachodniej części Ziemi Oskara II (Oscar II Land), w północnej części nadmorskiej niziny Kaffioyra, graniczącej od zachodu z cieśniną Forland. Zlokalizowano ją w rejonie Heggodden, około 150 metrów od brzegu morskiego, u podstawy moren czołowych lodowca Aavatsmarka. W historię Toruńskich Wypraw Polarnych wprowadził rektor elekt UMK prof. Andrzej Sokala.

- Będzie to kolejna, ale niezwykła, bo jubileuszowa wyprawa na stację prowadzoną przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w północno-zachodniej części Spitsbergenu. Stacja ta powstała w 1975 roku, więc już od 45 lat prowadzimy na niej bardzo ważne badania m.in. w zakresie hydrologii oraz glacjologii.

Głównym bohaterem filmu „Hahut” będzie prof. Ireneusz Sobota kierownik Centrum Badań Polarnych UMK, który prowadzi Stację Polarną na Spitsbergenie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat wziął udział w ponad 30 wyprawach badawczych. Wraz z ekipą filmową wyruszy na Spitsbergen 20 sierpnia 2020 r.

- Od przyszłej soboty obowiązywać będzie nas dziesięciodniowa kwarantanna na terenie Norwegii. Wydaje mi się, że będzie to najtrudniejszy moment całej naszej polarnej ekspedycji. Następnie polecimy na Spitsbergen, a stamtąd łodzią do stacji. Spędzimy tam około dwóch tygodni - o przebiegu toruńskiej wyprawy opowiedział prof. Ireneusz Sobota.

Reżyserem dokumentu będzie Ryszard Kruk, który znany jest z takich filmów jak: „Taksówkarz”, „Ziggy Dust”, „Republika. Narodziny legendy”.

- W trakcie planowania wyprawy wynikły pewne trudności, większe niż się spodziewaliśmy, ale uważam, że dla dokumentu może być to korzystne – wspomniał Ryszard Kruk. - Na pewno mojego bohatera nie opuszczę. Zobaczycie Państwo, jakie przyniesie to skutki, jak wyglądać będzie nasza relacja. Na pewno pokażemy także zmiany klimatyczne na Spitsbergenie. Niedawno padł tam rekord – odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów 21,7 stopni Celsjusza.

Obecnie zrealizowano ok. 20-30 procent wszystkich zdjęć – w tym znalazły się materiały archiwalne przekazane przez prof. Sobotę i ujęcia z drona. To właśnie z nich powstał pierwszy zwiastun filmu.

W realizację obrazu zaangażowano toruńskich twórców: Pawła Żydowicza (montaż obrazu), Monikę Bojarską (oprawa graficzna) oraz muzyków: Bogdana Hołownię, Bartosza Staszkiewicza i Rafała Iwańskiego, którzy stworzą m.in. oprawę dźwiękową. Film produkuje Fundacja Biały Kruk.

Koniec zdjęć planowany jest na przełom grudnia i stycznia. Prace nad montażem powinny zakończyć się do końca marca 2021 roku.

Fot. Sławomir Kowalski