UM Toruń: 10 lat z Guilin

3 min czytania

Mija 10 lat partnerskiej współpracy Torunia z chińskim Guilin. Umowa w tej sprawie została zawarta 29 sierpnia 2010 r.

Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się w Toruniu, w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego. Włodarze obu miast zadeklarowali współpracę m.in. w zakresie nauki i edukacji, kultury i turystyki, ochrony środowiska, oświaty ekologicznej, działalności organizacji pozarządowych oraz wspierania przedsiębiorczości.

Jednak kontakty Torunia z Guilin sięgają 2003 r. Już 3 czerwca 2004 r. w toruńskim ratuszu została podpisana wstępna deklaracja współpracy, która otworzyła drogę do zawarcia w 2010 r. umowy o partnerstwie. Choć odległe od Torunia o tysiące kilometrów, Guilin to bardzo atrakcyjne i jedno z najaktywniejszych w kontaktach miast partnerskich Torunia. Regularnie goszczą u nas delegacje chińskich przedsiębiorców, rzemieślników, artystów czy dziennikarzy. 750-tysięczne miasto na południowym-wschodzie Chin jest ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego, informatycznego, spożywczego oraz motoryzacyjnego. Działają tam aż trzy uniwersytety. Jednak przede wszystkim Guilin słynie na całym świecie z zapierających dech w piersiach, wpisanych na Listę UNESCO krajobrazów : rzeki Lijiang, otaczających jej wapiennych gór, jezior i niesamowitych jaskiń. Jest drugim po Pekinie najchętniej odwiedzanym miastem Chin. W 2009 r. torunianie mieli okazję podziwiać te niesamowite widoki na wystawie fotografii w Dworze Artusa.

Z kolei już rok po podpisaniu umowy, w 2011 roku, Toruń promował w Guilin swoje walory turystyczne i ekonomiczne na II Międzynarodowych Targach Turystycznych EXPO Guilin (CGITE 2011). Prezentacja Torunia została wówczas uznana za najbardziej kreatywne stoisko targowe. Uczestnicy targów mogli się zapoznać z ofertą atrakcji turystycznych i bazy noclegowej, możliwościami komunikacyjnymi oraz ofertą inwestycyjną Torunia.

W czerwcu 2012 r. delegacja Guilin wzięła udział w Święcie Miasta Torunia, a we wrześniu w Guilin otwarto park przyjaźni miast partnerskich z kopią pomnika Mikołaja Kopernika. W 2013 r. Toruń ponownie promował się na IV Międzynarodowych Targach Turystycznych Expo Guilin. Z kolei w marcu 2014 r. uczestniczyliśmy w Międzynarodowych Edukacyjnych Targach Wystawienniczych w Szanghaju (21-23 marca), Nankin (24-25 marca) i Wuhan (26-28 marca), podczas których Toruń prezentował swoje walory jako miasto uniwersyteckie i dobre miejsce do inwestowania.

16 sierpnia 2014 r. w gmachu Collegium Maximum UMK podczas Wieczoru chińskiego , odbywającego się w ramach festiwalu Europa. Toruń. Muzyka i Architektura, artystki z Guilin zaprezentowały się w repertuarze tradycyjnych ludowych utworów chińskich instrumentalno-wokalnych. W dniach 28-29 października 2015 r. gościła w Toruniu oficjalna delegacja miasta Guilin oraz grupa zajmująca się tematyką edukacyjną. Program przygotowany wspólnie z UMK obejmował m.in. spotkanie z rektorem UMK, zwiedzanie campusu oraz wizytę w Centrum Kultury i Języka Chińskiego. Przedstawiciele miasta partnerskiego mieli okazję obejrzeć dobiegającą budowę sali koncertowej na Jordankach.

W dniach 29-30 lipca 2018 r. wiceprzewodniczący Stałego Komitetu Regionalnego Kongresu Ludowego Regionu Autonomicznego Guangxi Zhuang wraz z pięcioma współpracownikami reprezentującymi miasto Guilin i sąsiednie dystrykty gościli z wizytą w Toruniu. Delegacja spotkała się również z przedstawicielami władz miasta.

W 2020 r., w związku na panująca na świecie pandemią, burmistrz chińskiego miasta Guilin przekazał wsparcie dla torunian prawie 2000 maseczek higienicznych, 260 maseczek z filtrem i 30 par okularów ochronnych oraz 500 sztuk kombinezonów ochronnych dla służb medycznych.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin, Adam Zakrzewski, archiwum UMT

Urząd Miasta Torunia,

torun.pl/pl/10-lat-z-guilin

Autor: krystian