W ostatnich latach w niektórych krajach Europy od czasu do czasu wraca temat dyskusji na temat wprowadzenia podatku od cukru. Lekarze twierdzą, że takie rozwiązanie pomoże powstrzymać wzrost otyłości wśród dzieci. Takie propozycje spotykają się oczywiście z wyraźnym sprzeciwieniem ze strony producentów żywności i napojów: ich zdaniem wprowadzenie podatku nie wpłynie na ogólną ilość spożywanego cukru, a jedynie popsuje smak wielu produktów. Innym argumentem przeciwko wprowadzeniu takiego podatku jest to, że może on dotknąć przede wszystkim biedniejszych nabywców taniej żywności. Ale dlaczego tak naprawdę powstają spory dotyczące cukru?

cukier w organiźmie

Co trzeba wiedzieć o cukrze?

Zwykły cukier stołowy należy do węglowodanów prostych - to disacharyd zwany sacharozą, który składa się z dwóch cukrów prostych - glukozy i fruktozy (które organizm przekształca w glukozę). Glukoza jest głównym dostawcą energii dla naszego organizmu. Może się więc wydawać, że dużo cukru to dużo energii, zatem co jest problemem? Energia, o której mówimy, to te same kilokalorie, które są odpowiedzialne za przyrost masy ciała. A jeśli otrzymujemy dużo łatwo przyswajalnych kalorii, których nie mamy czasu spożytkować (np. ze względu na siedzący tryb życia), wszystko to odkłada się w dodatkowych kilogramach. Ponadto glukoza i fruktoza, jako najprostsze cukry, są wchłaniane przez organizm niemal natychmiast i powodują bardzo szybkie uwalnianie do krwi insuliny - hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Insulina pomaga komórkom metabolizować glukozę. Za dużo insuliny prowadzi do tego, że glukoza jest bardzo szybko wchłaniana przez komórki, a jej zawartość we krwi gwałtownie spada i znów zaczynamy odczuwać głód i potrzebujemy węglowodanów, aby znów poczuć się lepiej. Jeśli takie skoki glukozy i insuliny we krwi powtarzają się regularnie, może to spowodować rozwój cukrzycy typu 2.

Jak można zmniejszyć spożycie cukru?

Nie możemy pozbyć się całego cukru z naszej diety, ponieważ jest on potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale stosując się do pewnych wskazówek, możemy utrzymać spożycie cukru w odpowiednich normach. Ciągłe pragnienie słodyczy jest pewnym objawem braku płynów w organizmie – można zastąpić porcję słodyczy wodą mineralną. Zamiast soków owocowych lepiej pić zwykłą wodę lub koktajle. Warto pamiętać, że nawet naturalny sok owocowy zawiera dużo cukru. Jeśli dodajemy cukier do herbaty, kawy lub kakao, warto spróbować stopniowo zmniejszać jego ilość, aż do całkowitego wyeliminowania. Możemy również spróbować zmniejszyć o połowę cukier w swoich przepisach: zwykle nie zmienia to smaku w tak znaczący sposób. W zmniejszeniu ilości spożywanego cukru może nam pomóc również catering dietetyczny Toruń i dieta pudełkowa.