UM Toruń: Europejskie Dni Dziedzictwa
Festiwal podróżniczy, wystawy i gra miejska tak będą wyglądać wrześniowe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Toruniu. Tegoroczne hasło brzmi Moja droga”.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym Polska. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu udostępniane do zwiedzania szerokiej publiczności są liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizowane są wykłady, wystawy i inne imprezy. Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W tym roku temat Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi Moja droga”. W Polsce 12-13 oraz 19-20 września 2020 roku skupimy uwagę na drodze przez historię, jaką musiał przebyć nasz naród, by odzyskać niepodległość, a której przejście ukształtowało naszą narodową tożsamość. Droga może również odnosić się do indywidualnych losów Polaków, którzy w trudnych dla Polski czasach zmuszeni byli do opuszczenia Polski i prowadzenia swojej działalności na emigracji.
W Toruniu w ramach EDD odbędą się następujące wydarzenia:
- **Wystawa: Helena Piskorska - od zbiórki ubrań dla bezdomnych do odzyskiwania zrabowanych dóbr;**12.09., godz. 11.00, Archiwum Państwowe, pl. Rapackiego 4
Helena Piskorska była jedną z cichych bohaterek wojen światowych. Wychowano ją w patriotycznej rodzinie. W czasie I wojny światowej wspierała ofiary konfliktu, a od 1939 rok sama cierpiała. Jako kierownika Archiwum Miejskiego osadzono ją w Forcie VII, a później przesiedlono do Puław. Po wojnie odzyskiwała toruńskie archiwalia wywiezione do Niemiec. Ekspozycja poświęcona będzie jej życiu.
- Festiwal podróżniczy Tu byłem”, 12.09., godz. 12.00-18.00, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11
W programie przewidziano m.in. warsztaty edukacyjne dla dzieci, kiermasz książki podróżniczej oraz oprowadzanie po wystawie stałej Pasja podróżowania” oraz czasowej W Papui Nowej Gwinei. Zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej i Dariusza Tulei”. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Program imprezy:
godz. 12.00 Walizka pełna skarbów warsztaty rodzinne M. Białkowska
godz. 12.00-17.00 kiermasz książki podróżniczej
godz. 13.00 Pasja podróżowania oprowadzanie po wystawie stałej M. Nierzwicka
godz. 13.30 Walizka pełna skarbów warsztaty rodzinne M. Białkowska
godz. 14.00 spotkanie przy wystawie W Papui Nowej Gwinei. Zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej i Dariusza Tulei” M. Nierzwicka
Na wszystkie wydarzenia (poza kiermaszem) obowiązują limity do 10 osób.
- Gra miejska: Dłutem, pędzlem czy piórem? Wiele dróg jeden sukces, 12.09., godz. 12.00, start: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Rodzinna gra miejska, mająca na celu przybliżenie wybitnych postaci związanych z Toruniem, które odniosły sukces w różnych dziedzinach. Będzie to dobra zabawa połączona z lekkostrawną edukacją w formie spaceru. Gra rozpocznie się spotkaniem uczestników w Książnicy Kopernikańskiej. Każda rodzina otrzyma kartę gry, nada nazwę swojemu zespołowi i rozpocznie przygodę.
Rodzinne grupy będą miały do wykonania do 6 zadań obowiązkowych i kilka zadań dodatkowych, w tym także dostosowane do możliwości dzieci. Każdy punkt gry poświęcony będzie innemu bohaterowi oraz dziedzinie jego działalności. Zadania będą bardzo urozmaicone i atrakcyjne, szczególnie dla najmłodszych uczestników. Kolejność wykonywania zadań (i zaliczania punktów) będzie dowolna. Czas udziału w grze nie będzie punktowany, każda grupa pokona go własnym tempem. Gra zakończy się emocjonującą zabawą animacyjną, podczas której na wesoło sprawdzimy nowo pozyskaną wiedzę uczestników. Na koniec ogłosimy i nagrodzimy zwycięzców gry.
- EDD w Olenderskim Parku Etnograficznym, 19-20.09., godz. 10.30; 11.30; 12.30; 13.30, 14.30; 15.30; 16.30, Park Etngraficzny w Wielkiej Nieszawce
W historii Doliny Dolnej Wisły bardzo ważną rolę odegrało osadnictwo olenderskie. To właśnie olendrom zawdzięczamy krajobraz kulturowy tego regionu. W ramach zwiedzania Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce dowiemy się, kim byli olendrzy oraz jaką drogę musieli przebyć, by osiedlić się na tych terenach.
Spacery z przewodnikiem w cenie 2 zł od osoby
Zobacz szczegółowe informacje o Europejskich Dniach Dziedzictwa
Urząd Miasta Torunia,
torun.pl/pl/europejskie-dni-dziedzictwa-10
Autor: krystian