UM Toruń: Usuwanie jemioły

2 min czytania

Z 230 drzew w rejonie Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków usuwana jest jemioła - to kolejny etap działań, mających na celu ograniczenie jej występowania na terenie miasta.

Prace prowadzone są na terenie ograniczonym ulicami Aleja św. Jana Pawła II, J. Słowackiego, A. Tujakowskiego, Aleja 500-lecia i F. Chopina oraz z terenu Ogrodu Zoobotanicznego. Oprócz usunięcia jemioły wykonywane są także cięcia korekcyjne i redukcyjne wraz ze zdjęciem posuszu z części drzew oraz zabezpieczono 6 drzew specjalistycznymi wiązaniami elastycznymi. Ma to na celu poprawę stanu fitosanitarnego drzew, przedłużenie ich żywotności oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa.

Usunięta jemioła zostanie przekazana myśliwym z Polskiego Związku Łowieckiego, mającym obwody łowieckie w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Bogata w witaminy i wapń jemioła stanowi wartościowy przysmak dla saren, jeleni i zajęcy.

Porośnięte jemiołą drzewa narażone są na osłabienie i pogorszenie stanu biologicznego, co w konsekwencji prowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa i obumarcia. Moment krytyczny to okres suszy, kiedy zwiększa się deficyt wody w drzewie (oprócz wody i soli mineralnych pobiera również produkty fotosyntezy).

Wykonawcą zadania pn. Pielęgnacja drzew w celu ograniczenia zasięgu jemioły pospolitej w otoczeniu Starówki, tj. w granicach historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków w Toruniu” jest firma WYSOKO Kamil Karolak z Puszczykowa. Nadzór nad realizacją zadania pełni inspektor ds. zieleni z firmy Arlan Architekci Krajobrazu.

Fot. Wojtek Szabelski

Urząd Miasta Torunia,

torun.pl/pl/usuwanie-jemioly-0

Autor: krystian