Fałszywy doradca i zdalne aplikacje. Ofiary instalowały oprogramowanie dające dostęp do kont

Ofiary instalowały rzekome aplikacje inwestycyjne, które – zamiast monitorować inwestycje – dawały przestępcom zdalny dostęp do komputerów i kont bankowych. Organizacje bankowe i Policja prowadzą kampanię edukacyjną z filmem, by ostrzegać przed takimi oszustwami.
Przestępcy reklamują „złote inwestycje” w surowce, giełdę lub kryptowaluty. W reklamach wykorzystują wizerunki znanych osób i obiecują szybkie zyski. Potem kontaktują się z zainteresowanymi i nakłaniają do instalacji aplikacji rzekomo służącej do monitorowania inwestycji. W rzeczywistości oprogramowanie umożliwia sprawcom przejęcie kontroli nad urządzeniem.
Na fikcyjnej platformie ofiara widzi rosnące kwoty i jest zachęcana do kolejnych wpłat. Kiedy próbuje wypłacić środki, strona znika, a kontakt z „doradcą” się urywa. Tak przebiega schemat opisany w materiale kampanii edukacyjnej.
W filmie kampanii ambasadorka akcji Olga Bołądź opisuje przypadek znajomego: „Mój kumpel Damian skusił się na reklamę super inwestycji. Kliknął, zostawił numer, oddzwonił doradca – brzmiał jak ekspert z Wall Street. Namówił go do zainstalowania aplikacji, która rzekomo miała pokazywać zyski. Kapitał rósł, Damian wpłacał kolejne pieniądze, aż w końcu strona zniknęła, a doradca rozpłynął się w powietrzu. Stracił 70 tysięcy złotych. Pamiętajcie – znaki szczególne to presja czasu i obietnice z kosmosu. Nie ma łatwych i szybkich zysków.”
Kampanię „Bankowcy dla CyberEdukacji” przygotowały Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa we współpracy z Policją i bankami. Jej celem jest edukowanie użytkowników internetu i podnoszenie świadomości o zagrożeniach związanych z fałszywymi doradcami oraz zdalnym oprogramowaniem.
Organizatorzy przypominają o ostrożności przy klikaniu reklam i instalowaniu aplikacji oraz zachęcają do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach kampanii.
na podstawie: Policja Toruń.
Ostatnie Artykuły

Wyniki rekrutacji już znane. W toruńskich szkołach zostały wolne miejsca

Osiem firm, niespójne rozkłady. Transport Metropolii Toruńskiej czeka na zmiany

Honorowi obywatele Torunia rozmawiali o pamięci miasta

Trzeci pas A1 pod Toruniem coraz bliżej. Jest termin decyzji i plan prac

1515 kontroli na autostradzie. Sześciu kierowców ciężarówek po alkoholu

Japonia, ikigai i rozmowa o sensie podczas PsycheSoboty w Toruniu

Toruńskie firmy mogą ruszyć za granicę z pełnym dofinansowaniem

Szosa Lubicka zwęzi się do dwóch pasów. Zniknie lewoskręt w Jamontta

Dwa dni pracy nad dotacją. WOAK zaprasza osoby działające w kulturze

Piernikarska tradycja doceniona. Muzeum z ważną nagrodą

Smocze pudełko odsłoni tajemnice azjatyckiego rzemiosła w Toruniu

Trzy osoby zginęły w dwóch wypadkach w Toruniu. Dramat na dwóch ulicach

Toruńskie witraże pokażą drugie dno - światło, znaki i historia.

Toruń znów wręczył oficerskie gwiazdki po 23 latach przerwy
Przydatne dane teleadresowe
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna - bilety, godziny kasy, dojazd i program
- Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu - bilety, godziny, wystawy
- Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu - kontakt, adres i godziny
- Parafia św. Antoniego w Toruniu - msze, kancelaria, zasięg
- MZK Toruń - kontakt, kasy biletowe, reklamacje i wynajem taboru
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Toruniu - kontakt, rejestracja, poradnie
