Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Na zdjęciu: autobus linii nr 12 jadący ulicą Wały gen. Sikorskiego

Podczas październikowej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad propozycją zmian opłat za przejazdy w komunikacji zbiorowej w Toruniu. Propozycje zakładają wzrost cen niektórych biletów.

Jeśli radni zagłosują za wprowadzeniem zmian, to zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Przed przystąpieniem do prac nad zmianą uchwały analizowano rozwiązania wprowadzone w innych miastach w Polsce.

- Wiele miast już zdecydowało się na zwiększenie opłat za bilety, w innych prace z tym związane trwają. W Toruniu proponuję radzie wzrost cen biletów jednoprzejazdowych o ok. 20%, biletów krótkookresowych o ok. 8-12% oraz biletów miesięcznych o 4-6% - informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na decyzję o zmianie cen miała wpływ aktualna sytuacja finansowa miasta oraz rosnące koszty utrzymania komunikacji publicznej przy malejących wpływach z biletów.

- W 2019 roku transport publiczny kosztował Gminę Miasta Toruń 81 mln złotych, zaś wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły jedynie 37 mln. W roku 2020 zakładaliśmy: 90 mln złotych na utrzymanie komunikacji i 36 mln złotych wpływu z biletów. Przez szereg ograniczeń związanych z pandemią wiemy, że te wpływy wyniosą tylko 24 mln – wyjaśnia prezydent.

Jeśli radni zaakceptują propozycję to od stycznia za bilet jednoprzejazdowy normalny zapłacimy 3,40 zł (obecnie 2,80). Bilet jednoprzejazdowy będzie także biletem czasowym pozwalającym na korzystanie z przejazdów MZK przez 45 minut (obecnie funkcjonują bilety 30-minutowe w cenie 2,80 zł oraz bilety 60-minutowe w cenie 4 zł). W sprzedaży pozostaną bilety 90-minutowe – obecnie kosztuje on 5 zł, od stycznia 2021 roku ma kosztować 6 złotych.

Wzrosną także ceny biletów tzw. krótkookresowych - zapłacimy za nie o ok. 8-12% więcej.

Za karnet 8-przejazdowy normalny w strefie I i II obecnie zapłacić trzeba 20 zł, od 1 stycznia 2021 roku ma on kosztować 22 zł.

Bilety dobowe i tygodniowe to wydatek kolejno 10 i 40 zł, od 1 stycznia mają one kosztować 12 i 43 złote.

Nie zmienią się jednak ceny biletów semestralnych dla uczniów i studentów (190 zł), trzymiesięcznych na wszystkie linie tramwajowe (180 zł bilet normalny) oraz trzymiesięcznych na wszystkie linie dzienne i nocne w I strefie (240 zł bilet normalny).


Zobacz ceny biletów, które obowiązują i ceny po zmianach - aby przejść do strony kliknij tutaj.

Ceny biletów w Toruniu po planowanej podwyżce i tak będą niższe niż m.in. w Katowicach, Kielcach, Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu. Uchwała wprowadza także rozwiązania dotyczące przewodu jednośladów.

- Przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku regulują kwestie przewozu rowerów środkami transportu publicznego. Dopuszczamy taką możliwość, jeśli nie będą one uniemożliwiały przejazd osobom niepełnosprawnym i rodzicom z dziećmi w wózkach. Opłata za przewóz roweru to dwukrotność opłaty za bilet jednoprzejazdowy – dodaje prezydent Michał Zaleski.

Kara za brak ważnego biletu to wysokość 75-krotności ceny biletu jednoprzejazdowego.

Jeśli wpływy ze sprzedaży biletów nie spadną to do budżetu gminy trafi 3,5 mln złotych rocznice tytułem zmian w opłatach za przejazd.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin