Usługi doradcy kredytowego
Zaciągnięcie kredytu wiąże się z wzięciem na barki dużej odpowiedzialności i zwłaszcza osoby mające mało związków ze światem finansów może napawać lekkim przerażeniem. By nie zgubić się w gąszczu ofert, przepisów i "drobnych druczków" w umowach, warto skorzystać z usług doradcy kredytowego.
Pośrednik kredytowy a doradca kredytowy - czy różnica ma znaczenie?
Choć nazwy te brzmią podobnie, różnica między pośrednikiem kredytowym a doradcą jest kluczowa - pośrednik otrzymuje wynagrodzenie z banku, a doradca od klienta, któremu świadczy usługi. Do niedawna nie było to określone, ale dzięki ustawie z 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami niezależnym doradcą finansowym lub kredytowym może się nazywać tylko ten, kto nie otrzymuje wynagrodzenia od kredytodawcy; ponadto musi on uzyskać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego, być wpisanym do rejestru doradców oraz uzyskać ubezpieczenie.
Ta różnica powoduje, że pośrednik współpracuje z mniejszą ilością banków niż doradca i może zaproponować mniej ofert. Przez to, że zarabia dzięki prowizji od banku, jest ograniczony tylko do instytucji, z którymi jest powiązany, i tylko te będzie polecał. I choć pośrednik ma ustawowy obowiązek poinformowania klienta o tym, z jakimi bankami współpracuje i jakie korzyści otrzymuje, w pełni niezależną i dostosowaną jedynie do potrzeb klienta poradę zapewni niezależny doradca kredytowy.
Jak pracuje doradca kredytowy?
Doradca kredytowy stara się wybrać najlepszą ofertę kredytową dla klienta. Aby to osiągnąć, musi przede wszystkim dogłębnie poznać jego sytuację finansową - wysokość zarobków i źródło ich uzyskiwania; cel, na jaki planuje zaciągnąć kredyt; przeciętne wydatki i indywidualne potrzeby. W zależności od tego, czego oczekuje klient, doradca może pomóc określić wysokość wkładu własnego, przedstawić rekomendację ofert różnych banków, a także przeprowadzić przez całą procedurę uzyskania kredytu bez wpadania w pułapki bankowych "kruczków".
Doradca kredytowy Warszawa oferuje spotkania stacjonarne, ale z wybraną osobą można umówić się również na rozmowę on-line.
Zalety współpracy z doradcą kredytowym
Oszczędność czasu - doradca ma większe doświadczenie w bankowości niż klient, spędził dużo czasu na sprawdzaniu i porównywaniu setek ofert - korzystając z jego usług, klient oszczędza sobie tej nużącej pracy.
Znalezienie najlepszych rozwiązań - doradca jest biegły w języku bankowym, może więc dostrzec w ofertach to, co osoba na co dzień związana z bankowością przegapiłaby. Nie tylko strzeże klienta przed niekorzystnymi ofertami, ale również wyszuka tę, która będzie najlepiej dopasowana do konkretnej osoby i jej potrzeb. Ponieważ doradca kredytowy ze względu na swoją pracę jest zawsze na bieżąco, będzie informował klienta o dostępnych promocjach kredytów.
Pośrednictwo w kontakcie z bankiem - doradca zna specyfikę różnych instytucji i może pomóc w negocjowaniu kredytu oraz sporządzaniu umowy. Może też składać wnioski kredytowe do większej ilości banków - klient indywidualny musi z tym uważać, gdyż złożenie wniosków do wielu banków obniża jego wartość kredytową.