Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Na zdjęciu widać puste wnętrze lokalu gastronomicznego

Miasto podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu pomóc przedsiębiorcom przetrwać czas pandemii.

Z myślą o przedsiębiorcach miasto stworzyło szeroki pakiet pomocowy, w ramach którego mogą skorzystać z różnego typu ulg:

  • obniżenie czynszu gminnych lokali użytkowych w wysokości 90% stawki za każdy miesiąc najmu – do lutego 2021 r. włącznie.

Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku zaprzestali powadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczyli jej zakres w wynajmowanym lokalu. Wykazać będą musieli przy tym, że odnotowali spadek wynoszący nie mniej niż 40% przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku 2019.

Tą samą obniżką objęto organizacje pozarządowe niedziałające w celu osiągnięcia zysku, jeśli ich działalność na mocy obowiązujących przepisów zostanie zakazana lub ograniczona.

.>>>>> Przejdź do informacji

  • Rozszerzenie form pomocy oferowanej w ramach pakietu „Toruń dla przedsiębiorców”

Toruńscy przedsiębiorcy dotknięci skutkami ekonomicznymi pandemii mogą do 31 grudnia 2020 r. skorzystać w uproszczonej procedurze z odroczenia terminu płatności zaległych, bieżących lub przyszłych rat i rozłożenia na raty w zakresie zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości. Warunkiem udzielenia ulgi jest wykazanie, że u wnioskodawcy (podatnika) nastąpił spadek obrotów z powodu COVID-19 o co najmniej 25 % w dowolnym miesiącu przypadającym po dniu 31 stycznia 2020 r., w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

>>>> Przejdź do informacji

  • Zwolnienie z każdorazowej opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania na czas dostawy jedzenia, poprzez wykupienie w zamian abonamentu w wysokości 30 zł. To rozwiązanie będzie obowiązywać do dnia 30 kwietnia 2021 r. Abonamenty będzie można kupować od poniedziałku 30 listopada.

>>>> Przejdź do informacji

  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, zarówno wiosną, jak i obecnie umożliwiło zawieszenie odbioru nieczystości, co skutkuje odstąpieniem od opłat z tego tytułu.


- Podejmujemy działania, aby chociaż w niewielkiej, często symbolicznej, ale lokalnej skali wesprzeć tych, którym najtrudniej jest prowadzić działalność gospodarczą. Są to zamknięte kawiarnie, bary, restauracje, cukiernie. Można w nich kupować tylko na wynos i od razu o tę formę wsparcia proszę – zaapelował prezydent Michał Zaleski.

Z myślą o branży gastronomicznej Urząd Miasta Torunia, we współpracy z Centrum Wsparcia Biznesu, Ośrodkiem Informacji Turystycznej i spółką Urbitor, przygotował pakiet działań promocyjno-pomocowych pod wspólnym hasłem #KupujLokalnieWspierajToruń:

>>>> Szczegóły konkursu

  • Akcja #takeawaychallenge to inicjatywa inspirowana popularnymi w mediach społecznościowych wyzwaniami. Polega na podejmowaniu wyzwania oraz nominowania kolejnych osób do podjęcia inicjatywy. Akcję zainicjowali twórcy Facebookowego fanpage „FoodBook Toruń Subiektywny Toruński Informator Kulinarny”. Forma akcji: zamawiam posiłek, robię zdjęcie, umieszczam na profilu społecznościowym, oznaczam 2 kolejne osoby i dodaję #WspieramGastroToruń lub #KupujLokalnieWspierajToruń.
  • Ośrodek Informacji Turystycznej przeprowadza konkurs wiedzy o Toruniu, w którym do wygrania są vouchery do toruńskich restauracji o wartości 100 zł każdy. Konkurs bazuje na przygotowanej wiosną 2020 roku serii filmów o atrakcjach turystycznych miasta pn. „Zajrzyj na toruńską starówkę” i polega na udzielaniu poprawnych odpowiedzi na pytania publikowane w mediach społecznościowych Ośrodka Informacji Turystycznej (profil facebookowy Informacja Turystyczna Torun). Konkurs rozpoczyna się 4 grudnia 2020 r. i będzie trwał 10 dni. Zasady konkursu zostaną określone regulaminem przygotowanym przez OIT.
  • Wspólnie ze Spółką Urbitor miasto udostępnienia restauratorom wyznaczone miejsca na targowisku miejskim w celu sprzedaży już przygotowanych lub odbioru zamawianych przez klientów posiłków i gotowych produktów. Dla każdego nowego klienta przystępującego do akcji – pierwszy dzień bezpłatnie. Opłaty są symboliczne: w dni targowe tj. wtorek, piątek, sobota – 10 zł od ławy, w dni środa, czwartek, niedziela – 5 zł od ławy, w poniedziałki opłaty nie są pobierane. Działania te będą promowane za pośrednictwem stron internetowych, mediów społecznościowych oraz radia i TV Toruń.
  • W miejsce tradycyjnej Wigilii Miejskiej, która rok rocznie organizowana była na Rynku Nowomiejskim, miasto będzie docierać z paczkami żywnościowymi do 1700 osób najbardziej potrzebujących. W akcji udział wezmą wolontariusze: harcerze, przedstawiciele MOPR-u i TCZK. W paczkach znajdą się też dania przygotowane przez toruńskich restauratorów, zakupione przez miasto, a także drobne upominki przekazane przez przedsiębiorców lokalnych.
  • Także w inny niż dotychczas sposób miasto obdaruje 120 wychowanków toruńskich domów dziecka w dniu 6 grudnia 2020 r., czyli w mikołajki. Podopieczni otrzymają posiłki przygotowane przez toruńskich restauratorów wraz z drobnymi upominkami od miasta. Środki na opłacenie posiłków pozyskane zostały od sponsorów – prężnie działających toruńskich przedsiębiorców.

Przypominamy także o możliwości skorzystania z programów rządowych, tzw. tarcz dla przedsiębiorców:

Fot. Lech Kamiński