Najważniejsze elementy w ogrodzie japońskim

Coraz więcej osób decyduje się na projektowanie ogrodu japońskiego. Jest to zdecydowanie ciekawy pomysł na urządzenie swojego przydomowego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że charakteryzuje się on ogromną dbałością o każde szczegóły, starannością oraz elegancją. Nie bez powodu styl ten nawiązuje do tradycji buddyjskiej, gdzie każdemu detalowi przypisywała symbolika.

Projekt takiego ogrodu zdecydowanie jest pracochłonny. Niestety nie zawsze możemy się zdecydować na taki ogród ze względu na to, że nasza strefa klimatyczna nam na to nie pozwala. Możemy jednak inspirować się stylem japońskim podczas urządzania naszego własnego ogrodu.

Wygląd ogrodu japońskiego

Ogród w tym stylu ma przede wszystkim naśladować naturę. Musi być on zaprojektowany tak, aby sprawiał wrażenie, że istnieje on już parę ładnych lat i nie był on zaprojektowany przez człowieka. Powierzchnia w ogrodzie wydaje się być przestronna ze względu na miniaturyzację. Charakteryzuje go przede wszystkich prostota, asymetria i harmonia.

Najważniejsze elementy w ogrodzie japońskim

Najważniejszym elementem w ogrodzie japońskim jest zdecydowanie woda. Symbolizuje ona nie tylko życie, ale także przemijanie. Co więcej, woda powinna się przelewać z jednego oczka do drugiego. Dlatego podczas projektu warto uwzględnić strumyk albo wodospad. Konieczna będzie tutaj także nierówność terenu. Kiedy nie możemy wprowadzić wody do naszego ogrodu, warto zastąpić ją nieregularnymi plamami jasnych kamyczków. W ten sposób przybliżymy się do bardziej orientalnego charakteru w ogrodzie.

Następnym ważnym elementem w takich ogrodach jest kamień naturalny. Symbolizuje on stałość oraz niezmienność natury. Najczęściej powinien on być jasny oraz w regularnych kształtach. Możemy nim nawet wyłożyć ścieżki. Co do ścieżek, to nie mogą one krzyżować się między sobą. Muszą łagodnie wić się pomiędzy roślinami.

Kolorystyka

Oczywiście dominującym kolorem w ogrodzie japońskim powinna być zieleń. Kwiaty natomiast powinny go podkreślać. Zazwyczaj kwiaty, które rosną w ogrodach japońskich posiadają jasne barwi w odcieniach fioletu, różu czy bieli. Możemy więc zdecydować się na lilie, chryzantemy, narcyzy, zawilce czy astry. W przypadku krzewów warto zastanowić się nad wiśnią, jaśminowcem czy azalią japońską. W przypadku decydowania się na dekoracje do ogrodu musimy pamiętać, że mają one nie tylko wyglądać, ale także nawiązywać do symboliki. Często w takich ogrodach możemy się spotkać także z roślinami zimozielonymi, które symbolizują długowieczność. Są to między innymi bukszpany, ostrokrzewy czy sosny japońskie. Sprawdź to projektowanie ogrodów Warszawa i okolice.

Style ogrodów japońskich

Obecnie wyróżniamy dwa najbardziej charakterystyczne style ogrodów japońskich. Pierwszym jest TSUKIYAMA, gdzie najważniejszą rolę odgrywa woda. Konieczne jest więc tutaj zdecydowanie się na małe oczka wodne oraz strumyki i wodospady. Często są one zakładane w buddyjskich świątyniach.

KARESANSUI natomiast to suchy ogród, gdzie duży wpływ mają idee zen. Jasny żwir symbolizuje morze, kamienie wyspy, a piasek fale. Ogród ten zakłada się na płaskich terenach. Bardzo często spotyka się je przy ambasadach.