Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek składa wiązanke kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych w Toruniu

Toruń włączył się 1 marca 2021 r. w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Gościem miejskich uroczystości była Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto upamiętniające żołnierzy zbrojnego wojennego podziemia antykomunistycznego, ustanowione w 2011 r. przez Sejm RP z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który działania legislacyjne w tej sprawie podjął na początku 2010 r.

W Toruniu uroczystości z tej okazji miały w tym roku wyjątkowy charakter. Zainaugurowała je msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, podczas której 12 nowych adeptów Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa Piłsudskiego, dziewczęta i chłopcy, złożyło uroczyste przyrzeczenie na sztandar Jednostki Strzeleckiej 1909 im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Na zaproszenie dowódcy jednostki st. chor. ZS Adama Ślusarskiego gościem wydarzenia była pani Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek.

Po nabożeństwie nowo zaprzysiężeni strzelcy i honorowi goście udali się na skwer w alei Solidarności, gdzie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych w honorowej asyście żołnierzy Garnizonu Toruń. Wiązankę kwiatów wraz z panią Marszałek Elżbietą Witek złożył dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

- To jest dla mnie wyjątkowy dzień z dwóch powodów: po pierwsze mogę osobiście w Toruniu uczestniczyć w uroczystościach upamiętnienia wyjątkowych polskich bohaterów i patriotów, jakimi byli żołnierze „wyklęci”, dla nas oczywiście żołnierze niezłomni, dla których „Bóg, Honor i Ojczyzna” to były bardzo ważne trzy słowa wyszywane na polskich sztandarach, szczególnie wtedy, kiedy Polacy walczyli o wolność i niepodległość. Żołnierze „wyklęci”, żołnierze niezłomni nie pogodzili się z wolnością wprowadzaną na sowieckich bagnetachmówiła w Toruniu pani Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.A drugi powód, dla którego tutaj jestem na zaproszenie strzelców, to, że w jakiś szczególny sposób właśnie młodzi ludzie zainteresowali się żołnierzami wyklętymi, ich losami, i znaleźli wśród nich tych, z którymi chcieliby się utożsamiać. Ci strzelcy, którzy dzisiaj w kościele, podczas uroczystej mszy, składali swoją strzelecką przysięgę, są dla mnie naprawdę ludźmi wyjątkowymi, bo nie jest to łatwa służba! Trzeba umieć poświęcić swój wolny czas, rodzinę, pogodzić naukę i pracę z tym obowiązkiem, jakim jest służba w Związku Strzeleckim.

W uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wzięli udział parlamentarzyści Okręgu Toruńskiego - minister Iwona Michałek oraz posłowie Joanna Borowiak i Jan Krzysztof Ardanowski. Obecny był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a także samorządowcy z miasta i województwa: wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Rasielewski, a w imieniu Rady Miasta Torunia – jej wiceprzewodniczący Adrian Mól wraz z radnymi. Środowiska kombatanckie reprezentowała Marta Jatczak, przewodnicząca wojewódzkiej rady kombatanckiej.

Idea "strzelecka", nawiązująca do tradycji międzywojennego Związku Strzeleckiego, odrodziła się w Polsce w latach 90. Organizacja stawia sobie za cel wychowanie patriotyczne i obronne młodzieży, rozwijanie sprawności fizycznej i predyspozycji psychicznych do służby wojskowej. Na skutek różnic programowych z powstałego w 1991 r. Związku Strzeleckiego "Strzelec" - Organizacji Społeczno-Wychowawczej - w 2013 r. wyodrębnił się Związek Strzelecki “Strzelec” Józefa Piłsudskiego, którego częścią jest Jednostka Strzelecka 1909 im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Toruńscy strzelcy dali się poznać szczególnie w ostatnim roku, gdy po wybuchu pandemii koronawirusa pomagali mieszkańcom Torunia - dostarczali paczki żywnościowe i maseczki, robili zakupy seniorom czy wspierali zdziesiątkowane przez kwarantannę służby ratownicze w szpitalach.

Fot. Sławomir Kowalski