Sushi w kuchni japońskiej

Kuchnia japońska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Powszechnie jest kojarzona z sushi, czyli potrawy złożonej z gotowanego ryżu i przeważnie surowych dodatków. W kuchni japońskiej dominuje prostota, estetyka i świeże składniki, za to niewiele tutaj potraw mięsnych. Wyróżniają ją małe porcje, ale obfite posiłki, niska zawartość tłuszczu w potrawach oraz możliwie największe zbliżenie jedzenie do jego stanu naturalnego.

Choć sushi jest dzisiaj bardzo popularne, niewiele osób wie dokładnie, jak ono powinno smakować i jak wiele istnieje jego rodzajów. Mówi się, że przygotowanie dobrego sushi to prawdziwa sztuka i ciężko się z tym nie zgodzić. Wymaga to wiele cierpliwości, precyzji oraz poszanowania składników. Nic nie powinno się tutaj zmarnować.

Najpopularniejsze rodzaje sushi

  • Nigiri - to sushi najbardziej podstawowe i proste, a przez to idealne na początek swojej przygody z kuchnią japońską. Nigiri składa się klesitego ryżu doprawionego octem oraz wybranych owoców morza, ryb lub japońskiego omleta, czyli tamagoyaki. Smak tej potrawy jest wzmacniany przez chrzan wasabi, który charakteryzuje ostry smak.
  • Temarizushi - to najbardziej dekoracyjne i estetyczne spośród wszystkich sushi. Ma kształt ryżowych kuleczek, które są ozdobione kolorowymi dodatkami. Zazwyczaj je się je podczas różnych festiwali i obchodów świąt.
  • Maki - to nic innego, jak nigiri zawinięte w algi morskie nori. Maki najbardziej przypomina wyobrażenie przeciętnego Europejczyka o sushi. Oprócz owoców morza, można w nim znaleźć warzywa, np. ogórki lub awokado.
  • Futo-maki - to kolejne sushi zawinięte w algi. Od poprzedniego różni się grubością. Futo-maki często są podawane w dekoracyjnej formie z ogórkiem lub sałatą, które tworzą ozdobną, zieloną koronę.

Sushi japońskie a sushi europejskie

Wbrew pozorom, sushi w Europie wygląda inaczej niż to tradycyjne japońskie. Przede wszystkim kuchnia japońska to prostota. Z tego względu tamtejsze sushi ma zazwyczaj tylko dwa składniki: ryż i rybę. Również lista podawanych dodatków jest bardzo krótka. Są to: sos sojowy, wasabi i marynowany imbir. W Europie sushi jest bardziej urozmaicone. Na przykład wymienione wyżej typy rolowane (maki i futo-maki) praktycznie nie są przygotowywane i spożywane w Japonii. Tam zdecydowanie króluje nigiri.

Jak prawidłowo jeść sushi?

Przede wszystkim - nie sztućcami. Sushi spożywa się wyłącznie pałeczkami lub palcami. Po drugie, nie powinno się przegryzać krążka na pół, a włożyć od razu cały kawałek do ust. Pozwala to na dokładne poczucie wszystkich składników. Nie powinno się również nadużywać sosu sojowego. Sushi będzie się przez to rozpadać, do tego zamiast podkreślić jego smak, osiąga się efekt zatopienia go.

Gdzie najlepiej spróbować sushi?

Znalezienie dobrej restauracji z kuchnią japońską w Polsce może nieco potrwać, jednak jest jak najbardziej możliwe - warto w tym kontekście sprawdzić sushi w Warszawie. Spróbowanie polskiego sushi przed wyjazdem do Japonii może być dobrą opcją dla osób nieprzekonanych do surowych ryb i owoców morza. Jeśli miejscowe sushi Ci zasmakuje, spokojnie możesz próbować tego japońskiego, które być może okaże się jeszcze lepsze i bardziej w Twoim guście. Smacznego!