Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, w roku 2021 pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię". To okazja do wdrożenia wielu prostych, proekologicznych nawyków w naszym codziennym życiu.

Obchody tego dnia są okazją do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko, do promowania bardziej ekologicznych postaw oraz poszerzania wiedzy o wpływie zmiany klimatu na nasze życie. W tym roku, z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, wiele imprez odbywać się będzie online. Jednak zapatrzeni w ekrany monitorów i wyświetlaczy, nie zapominajmy o pięknie świata, który nas otacza.

- Możemy w tym dniu zorganizować własny Dzień Ziemi i sami lub z najbliższymi zrobić coś dobrego dla środowiska np. zasadzić drzewo w ogrodzie, powiesić budkę dla ptaków, posprzątać własne podwórko czy fragment pobliskiego parku lub lasu - zachęca Maria Stańczewska z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. - W tym dniu wyjdźmy na spacer nad Wisłę, do parku czy lasu i obserwujmy życie, jakie się tam toczy, chłońmy kolory i dźwięki. Zastanówmy się, co sami możemy zrobić, aby ograniczyć zużycie energii czy produkcję śmieci? Jak możemy poprawić jakość powietrza? Może zrezygnujemy tego dnia z samochodu, rozpalania ognisk czy grillów.

Jednym ze sposobów na życie przyjazne środowisku jest idea Zero Waste czyli ograniczenie marnowania (żywności, ubrań, opakowań i innych przedmiotów użytku codziennego etc.). Życie według zasady Zero Waste oznacza stosowanie 5 podstawowych reguł (tzw. 5R):

  • odmawiaj (refuse)
  • ograniczaj (reduce)
  • wykorzystaj ponownie (reuse)
  • przetwarzaj (recycle)
  • kompostuj (rot)

Więcej informacji znajdziesz tutaj Zero Waste

Warto, by nasze działania dla ziemi nie ograniczały się tylko do jednego dnia w roku. Dlatego po Dniu Ziemi 22 kwietnia przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu, korzystaj z roweru albo idź pieszo, segreguj śmieci, idź na zakupy z własną torbą, kupuj świadomie, zastanów się zanim kupisz nowe spodnie, koszulę czy płaszcz, nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia, planuj posiłki na cały tydzień, jeśli możesz naprawić uszkodzony sprzęt - zrób to!

Zachęcamy również do obejrzenia filmów poświęconych tematyce zagrożeń ekologicznych dla ziemi:

  • Film Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda "S.O.S. Ziemia" ("Home"), który miał premierę 5 czerwca 2009 r. w 85 krajach. Celem filmu jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenie środowiska naturalnego czyli globalne ocieplenie, ginące lasy, wymieranie coraz większej liczby gatunków zwierząt i roślin oraz wyczerpujące się zasoby naturalne. Film mozna obejrzeć w serwisie YouTube
  • Dokumentalny film "Ziemia" (Earth), który przedstawia niezwykłą historię, opowiedzianą przez Jamesa Earla Jonesa, o trzech rodzinach zwierząt podczas podróży po naszej planecie: niedźwiedziach polarnych, słoniach i humbakach - przejdź do strony z informacjami o filmie

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Ziemi można śledzić na stronach:
https://www.earthday.org/earth-day-2021/
https://ekologia.ceo.org.pl/aktualnosci/klimatyczny-dzien-ziemi-2021