Kalibracja alkomatu. Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Do niedawna alkomaty kojarzyły się głównie z przeprowadzaną przez policję kontrolę stanu trzeźwości kierowców. Jednak w ostatnich latach zauważyć można rosnące zainteresowanie alkomatami przeznaczonymi do użytku osobistego. Dobry model alkomatu na własny użytek można kupić już za 250 zł. Wyniki pomiarów są wiarygodne i mogą być bardzo pomocne np. dla kierowców, w trakcie urlopu, czy nawet do hoteli, które chcą zaoferować możliwość pomiaru swoim gościom. Jednak aby wyniki były wiarygodne, niezbędna jest regularna kalibracja alkomatu. Kiedy należy skalibrować alkomat i dlaczego jest to tak ważne?

Po co kalibrować alkomat?

Skalibrowanie alkomatu w neomaniak.pl jest niezbędne, aby wyniki pomiarów były wiarygodne. Niestety wielu właścicieli alkomatów zaniedbuje tę czynność, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. O ile urządzenie pokazuje nieprawdopodobne wyniki, to użytkownik zorientuje się, że coś jest nie tak i straci zaufanie do pomiarów. Gorzej, jeśli alkomat pokazuje prawdopodobny, ale nieprawidłowy wynik np. błąd rzędu 0,5 promila. W takiej sytuacji użytkownik może myśleć, że ma 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzy, a tymczasem prawidłowy wynik wynosiłby 0,9 promila. To oznacza, że nieświadomie można wykonywać czynności, które są zakazane i niebezpieczne, narażając się na poważne kłopoty.

Na czym polega kalibrowanie alkomatu?

Kalibracja alkomatu to proces podczas, którego serwisant przeprowadza testy i na podstawie ich wyników dostraja oprogramowanie i reguluje sensor. Tak więc działanie to polega na ustawieniu parametrów do wzorcowych wartości. Dzięki temu alkomat wskazuje prawidłowe wyniki pomiarów, które są zawsze wiarygodne.

Kiedy należy oddać urządzenie do kalibracji?

Warto pamiętać, że alkomat wymaga regularnej kalibracji co rok lub pół roku w zależności od modelu i producenta. Wynika to z faktu, że po tym czasie sensor może się rozregulować. Innym wyznacznikiem jest ilość wykonanych badań, w tym przypadku może to być od 50 do kilkuset pomiarów, po których niezbędna jest kalibracja. Warto wiedzieć, że na częstotliwość wykonywania kalibracji wpływ ma rodzaj sensora w naszym alkomacie. Sensory półprzewodnikowe są korzystniejsze cenowo, ale wymagają częstszego serwisowania niż alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Urządzenie do serwisu należy odesłać także zawsze, gdy mamy podejrzenie, że wskazywane wyniki są nieprawidłowe.