Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

W sobotę (20.11) policjanci toruńskiej drogówki w godz. 6:00-22:00 przeprowadzili działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja prowadzona jest cyklicznie na terenie miasta i powiatu. Prewencyjne działania mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców.

W sobotę (20.11) policjanci toruńskiej drogówki w godz. 6:00-22:00 przeprowadzili działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja prowadzona jest cyklicznie na terenie miasta i powiatu. Prewencyjne działania mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących oraz poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierowców.  W czasie trwania akcji policjanci skontrolowali blisko 370 pojazdów.  Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali trzech kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich popełniło przestępstwo, gdyż w organizmie mieli powyżej pół promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Jeden kierowca miał poniżej 0,5 promila w organizmie, więc odpowie za wykroczenie. Grozi mu za to grzywna lub areszt. Kolejny kierowca został zatrzymany w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem narkotyków. Jemu może grozić podobna kara, jak za jazdę w stanie nietrzeźwości. Poza tym efektem działań było zatrzymanie dwóch rowerzystów, którzy kierowali jednośladami pod wpływem alkoholu. Im również grożą konsekwencje za popełnione wykroczenia.

Mimo wielu apeli toruńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają o konsekwencjach karnych tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.

Stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza)  stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.

Kierowcy, który nie stosuje się orzeczonego wcześniej w związku z popełnieniem przestępstwa zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.