Wczoraj (28.11) policjanci toruńskiej drogówki w godz. 3:00-11:00 przeprowadzili działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja prowadzona jest cyklicznie na terenie miasta i powiatu. Prewencyjne działania mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców.

Wczoraj (28.11) policjanci toruńskiej drogówki w godz. 3:00-11:00 przeprowadzili działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja prowadzona jest cyklicznie na terenie miasta i powiatu. Prewencyjne działania mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących oraz poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierowców.  W czasie trwania akcji policjanci skontrolowali ponad 1200 pojazdów.  Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali siedmiu kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu. Trzech z nich popełniło przestępstwo, gdyż w organizmie mieli powyżej pół promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Czterech kierowców miało poniżej 0,5 promila w organizmie, więc odpowie za wykroczenie. Grozi mu za to grzywna lub areszt. Dwóch kolejnych kierowców zostało zatrzymanych w związku z prowadzeniem pojazdów pod wpływem narkotyków. Im może grozić podobna kara, jak za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Mimo wielu apeli toruńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają o konsekwencjach karnych tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.

Stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza)  stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.

Kierowcy, który nie stosuje się orzeczonego wcześniej w związku z popełnieniem przestępstwa zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.