W piątek (26.11) policjanci toruńskiej drogówki brali udział w akcji pod nazwą „Bezpieczny pieszy". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

W piątek (26.11) kilkudziesięciu policjantów toruńskiej drogówki brało udział w akcji „Bezpieczny pieszy". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci podczas trwania akcji ujawnili blisko 100 wykroczeń zagrażających pieszym popełnionych przez kierowców pojazdów. Przewinienia polegały głównie na przekraczaniu prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.

Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.