Mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” przez cały 2021 rok prowadzili działania na terenie powiatu toruńskiego. Sama nazwa „SPEED” wskazuje, jakie zadania przed nimi postawiono. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Policjanci podsumowali wyniki działalności grupy w ubiegłym roku.

Funkcjonariusze z grupy „SPEED” mają „na oku” w szczególności te miejsca, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.

Do zadań w ramach grup kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni, mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Sama nazwa „SPEED” wskazuje, jakie zadania przed nimi postawiono. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.

W 2021 roku policjanci wchodzący w skład grupy na terenie powiatu toruńskiego skontrolowali ponad 10 tysięcy kierowców ujawniając 10708 wykroczeń. 7653 z nich dotyczyło przekroczenia prędkości (w tym 156 o ponad 50 km/h). Policjanci nałożyli ponad 8,6 tysiąca mandantów (w tym ponad 6,3 tys. za przekroczenie prędkości), zatrzymali blisko 160 praw jazdy i ponad 220 dowodów rejestracyjnych.

Jazda z dużą prędkością stanowi zagrożenie zarówno dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego - szczególnie tych „niechronionych” jakimi są piesi, rowerzyści czy poruszający się hulajnogami.

Apelujemy o bezpieczną i rozsądną jazdę!