Utrzymanie czystej podłogi w halach sportowych.

5 min czytania
Utrzymanie czystej podłogi w halach sportowych.

maszyna szorująco-zbierająca taski swingo 1255bbms

Hale sportowe jak czyścić? W co wyposażyć?

Czyszczenie podłóg sportowych w halach, arenach sportowych i salach gimnastycznych.

Utrzymanie czystości w halach i arenach sportowych czy nawet na salach gimnastycznych jest problematyczne nie tylko ze względu na wielkość powierzchni, ale przede wszystkim ze względu na specjalne wymagania względem posadzek sportowych. Podłogi sportowe należy czyścić codziennie, przy pomocy zamiatarki przemysłowej oraz automatu do mycia podłóg, wykorzystując profesjonalne, dedykowane do tego typu posadzki płyny. Odpowiednia pielęgnacja posadzki jest gwarancją jej wytrzymałości i odporności na wzmożoną eksploatację każdego dnia.

Specyfikacja posadzek sportowych a czyszczenie.

Podłogi sportowe w halach muszą spełniać szereg wymagań. Muszą być wytrzymałe adekwatnie do sił, które na nie działają, z podwyższoną sprężystością, antypoślizgowe, odporne na wilgoć i ścieranie z izolacyjnością akustyczną. Wyróżniamy podłogi sportowe wykonane całkowicie z drewna, z paneli lub parkietu; podłogi z tworzywa sztucznego, czyli te o większej miękkości, tak jak na salach gimnastycznych oraz podłogi, które łączą w sobie posadzkę drewnianą z tworzywem sztucznym, czyli tzw. podłogi kombinowane. Posadzki sportowe są bardzo mocno eksploatowane, dlatego też potrzebują regularnego i dokładnego czyszczenia. Jeżeli kwestia czyszczenia zostanie zaniedbana, podłoga straci swoje właściwości, co znaczenie wpłynie na możliwość uprawiania na niej sportu. Czyszczenie posadzek w halach sportowych powinno być przeprowadzane w dwóch krokach zamiatanie oraz czyszczenie na mokro. W tym celu wykorzystuje się specjalne zamiatarki przemysłowe oraz automaty do mycia podłóg.

szorowarka jednotarczowa ergodisc

Zanieczyszczenia suche, sypkie to te, które pojawiają się na halach sportowych najczęściej: piasek, kurz oraz pył. Nawet jeżeli podłoga nie jest użytkowana, osiadający się na niej kurz działa jak papier ścierny i rysuje posadzkę. Z tego względu czyszczenie powinno odbywać się codziennie, bez względu na to czy na hali odbywały się jakieś zajęcia czy nie. Wskazane jest wykorzystanie profesjonalnej zamiatarki , która dokładnie zbierze najmniejsze zanieczyszczenia i przygotuje podłogę do czyszczenia na mokro.

Maszyny do zamiatania podłogi, które są najczęściej wykorzystywane do zamiatania posadzek w halach i na arenach sportowych to ręczne zamiatarki Taski Balimat 45 lubTaski Balimat 2300 oraz samojezdna zamiatarka Taski Balimat 6500.

Taski Balimat 45, czyli kompaktowa zamiatarka do mniejszych powierzchni o szerokości pracy 80 cm z dwoma szczotkami czyści podłogę 5 razy szybciej niż podczas ręcznego zamiatania szczotką.

Taski Balimat 2300, czyli zamiatarka bateryjna z szerokością pracy na poziomie 62 m2/h , bardzo zwrotna zamiatarka z intuicyjnym panelem sterowania.

Taski Balimat 6500 to samojezdna zamiatarka z miejscem dla operatora. Sprawdza się do zamiatania podłóg sportowych w największych halach i arenach. Wydajność automatu to 6500 m2 na godzinę.

Automat szorująco-zbierający.

Czyszczenie właściwe, czyli czyszczenie na mokro odbywa się po dokładnym zamiataniu. Pozostawienie zanieczyszczeń suchych na podłodze i przeprowadzenie czyszczenia na mokro przyczyni się do niszczenia powierzchni. Niewskazane jest również mycie posadzki mopem, gdyż nieprawidłowe dociśnięcie mopa lub wykorzystanie za dużej ilości wody sprawi, że dostanie się ona w szczeliny, a podłoga ulegnie zniekształceniu (szczególnie w przypadku podłóg drewnianych). Co więcej, w pewnym momencie zanieczyszczenia będą się rozmazywać. Maszyna do sprzątania podłogi, w tym wypadku automat czyszczący, myje posadzkę odpowiednią ilością wody, zbiera brudny roztwór i pozostawia suchą nawierzchnię. Tutaj również warto zastanowić się nad zakupem profesjonalnej maszyny szorująco-zbierającej znanej i sprawdzonej marki. Najczęściej polecane modele to maszyny szorująco-zbierające ręczne Taski Swingo 1650 BMS , Taski Swingo 755 B Economy BMS lub samojezdna Taski Swingo 4000B.

Taski Swingo 1650 BMS pchana, ręczna maszyna szorująco zbierająca z redukcją zużycia wody o 50% i o wydajności 2925 m2/h. Polecana do czyszczenia średniej wielkości hal.

Taski Swingo 755 B Economy ręczna maszyna szorująco-zbierająca, polecana do czyszczenia mniejszych hal sportowych lub sal gimnastycznych. Cechuje się wydajnością teoretyczną na poziomie 1290m2/h i szerokością pracy 43 cm.

Taski Swingo 4000B samojezdna, sprawdzi się do czyszczenia podłóg sportowych na największych halach i arenach sportowych.

odkurzacz przemysłowych bkf power + na sucho i mokro

Obecnie, maszyny szorująco-zbierające są jedyną bezpieczną formą czyszczenia podłóg w halach sportowych. Dzięki szybkim obrotom są w stanie doczyścić nawet bardziej uciążliwe zabrudzenia, co więcej, zasysają brudny roztwór, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do struktury podłoża. Dzięki zastosowaniu automatu szorująco-zbierającego, hala jest dostępna do użytkowania chwilę po czyszczeniu. Warto pamiętać, że zaniedbanie podłogi sportowej prowadzi do szybkiego niszczenia i tracenia przez nią właściwości niezbędnych do uprawiania na niej sportu, jak np. to, że podłoga staje się podatna na poślizgnięcia, a co za tym idzie częste kontuzje sportowców.

Płyny do maszynowego podłóg sportowych.

Środki czystości wykorzystywane do mycia posadzek sportowych powinny być płynami o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Bezpiecznym i wydajnym rozwiązaniem jest produkt Taski Tensol dostępny w formie koncentratu o pojemności 5L. Preparat szybko i skutecznie czyści i konserwuje posadzkę; posiada właściwości antypoślizgowe, umyte podłogi nie są śliskie. Preparat idealnie sprawdzi się przy użyciu maszyn szorujących, pozostawiając świeży i przyjemny zapach.

artykuły higieniczne, materiały eksploatacyjne

Dodatkowe akcesoria higieniczne w halach sportowych.

Jako że hale i areny sportowe są obiektami o wysokiej eksploatacji i praktycznie ciągłym wykorzystaniu, warto zadbać również o stały dostęp do materiałów eksploatacyjnych, czyli mydła, papieru toaletowego i ręczników papierowych. Przy tak częstym korzystaniu z toalet przez osoby trenujące lub przez kibiców trudnym zadaniem jest nieustannie kontrolować stan tych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc inwestycja w pojemne dozowniki. Najbezpieczniejszym, ze względów higienicznych, wyborem będą dozowniki o dużej pojemności, dzięki czemu wymiana papieru czy ręcznika będzie wymagana o wiele rzadziej. Najbardziej pojemnym, przeznaczonym do toalet o wysokim natężeniu ruchu dozownikiem do ręczników papierowych jest dozownik marki Tork Peakserve H5 o kodzie 552508, który mieści 2100 odcinków ręcznika. Do mydła sprawdzą się litrowe dozowniki Tork z łokciownikiem biały 560109 lub biały 560101. Do papieru toaletowego natomiast najlepiej dobrać dozownik mieszczący dwie rolki, czyli np. Tork SmartOne 682000 lub 682008. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź sklep.cleanway.pl

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

halotorun_kf