Ogrody zimowe zwane dawniej oranżeriami znane były już w XVIII wieku. Budowano je przy dworkach i pałacach. Współczesna architektura chętnie sięga po rozwiązanie, jakim są właśnie ogrody zimowe. Te dodatkowe, przeszklone pomieszczenia przylegające do budynku stanowią przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Jeśli są ogrzewane, możesz z nich korzystać cały rok. A jak je zaaranżować? Przedstawiamy 5 inspirujących pomysłów.

5 pomysłów na aranżację ogrodu zimowego

1. Przytulny salonik w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy zaadaptujesz na przytulny salonik. Jako że dodatkowe wnętrze stanowi pomost między domem a ogrodem, zrelaksujesz się w nim, podziwiając przyrodę za ogromnymi przeszkleniami. Postaw na wygodne meble wypoczynkowe, stolik kawowy i kominek. Płomienie podkreślą wyjątkową atmosferę tego wnętrza. Zwłaszcza zimą pozwolą Ci zapomnieć o szarudze za oknem. Usiądziesz w ulubionym fotelu i będziesz rozkoszować się klimatem pomieszczenia. Niestraszne Ci wiatr, mróz i szalejąca wokół śnieżyca. A w jakiej stylistyce urządzisz swój salonik? Możesz pokusić się o aranżację:

  • Skandynawską — podkreśla surowość wnętrza; nie przesadź zatem z dodatkami, ponieważ skandynawski styl jest minimalistyczny. Postaw na prostotę — niech wnętrze będzie praktyczne i funkcjonalne. Sprawdzą się meble z surowego drewna i miękki dywan w jednolitym kolorze.
  • Klasyczną — w tym wypadku warto zaszaleć i zainwestować w solidne, drewniane zestawy mebli z mahoniu, orzecha czy palisandru. Całości dopełni duży żyrandol i oświetlenie boczne. Klasyka lubi blichtr, dlatego nie obawiaj się, że przesadzisz z dodatkami.
  • Nowoczesną — współczesne wnętrza są przestronne, dlatego warto podkreślić w nich rolę światła i przestrzeni. Materiały takie jak aluminium i szkło doskonale wpisują się w tę stylistykę. Zainwestuj w futurystyczne meble i dyskretne dodatki.

2. Jadalnia w ogrodzie zimowym

Jeśli w ogrodzie zimowym chcesz zaaranżować jadalnię, zainspiruj się stylem prowansalskim. Oczywiście w ogrodzie zimowym zaadoptowanym na jadalnię nie może zabraknąć ogromnego stołu i krzeseł do kompletu. Postaw na pastelową kolorystykę — biel, jasny błękit lub zieleń. W tego rodzaju ogrodzie zimowym możesz spędzać wszystkie najważniejsze uroczystości: święta, jubileusze, urodziny. Nie zapomnij tylko wyposażyć wnętrza w dodatkowe rolety lub żaluzje, które umożliwią niczym niezakłócone biesiadowanie.

3. Ogród zimowy jako miejsce do wypoczynku

Kto powiedział, że ogród zimowy nie może być przeznaczony na domowe SPA? Dobrym pomysłem może okazać się kryty basen lub jacuzzi. Dzięki temu rozwiązaniu nawet w środku mroźnej zimy poczujesz się jak na egzotycznych wakacjach.

Jeśli Twój ogród zimowy jest usytuowany od strony północnej, nie musisz rezygnować z funkcji wypoczynkowej tego pomieszczenia. Doskonale nada się ono jako pokój do gier ze stołem bilardowym lub mini salą kinową. Jego lokalizacja sprawi, że wnętrze nie będzie zbytnio naświetlone i tym samym dodatkowe przesłony okażą się zbędne.

4. Gabinet w ogrodzie zimowym

Lubisz pracować w otoczeniu zieleni? Nie tylko zrelaksujesz wzrok, ale i podniesiesz swoją kreatywność. Ogród zimowy od strony wschodniej lub zachodniej to doskonałe miejsce, aby stworzyć w nim gabinet lub miejsce do pracy. Jeśli jesteś artystą w dodatkowym, przeszklonym wnętrzu możesz urządzić swoją pracownię. Widok za oknami i otoczenie roślin będą pobudzały do wytężonego działania. Kto wie, może w ogrodzie zimowym stworzysz dzieło swojego życia?

5. Ogród zimowy jako miejsce do hodowli roślin

Jeśli Twój ogród zimowy nie jest ogrzewany, zaadaptuj go jako pomieszczenie do przechowywania roślin ciepłolubnych. Zapewnisz im odpowiednie warunki zarówno podczas wegetacji, jak i w okresie spoczynku.

Wiesz już, jak zaaranżować ogród zimowy. Oczywiście możliwości masz znacznie więcej. Wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie i ciesz się dodatkowym, przeszklonym wnętrzem w swoim domu.

 

Sprawdź nasze realizacje: https://www.bartmetaco.pl/