Na zdjęciu: tabliczka informująca o pomniku przyrody, w tle dąb szypułkowy

Dwa nowe pomniki przyrody na terenie Torunia to dęby szypułkowe, przy ul. Grudziądzkiej oraz zbiegu ulic Letniej i Galona.

O ustanowieniu pomników przyrody zadecydowała na sesji 9 czerwca 2022 r. Rada Miasta Torunia. Zgodnie z wymogami projekt uchwały został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Wskazane do uznania za pomniki przyrody drzewa zgłoszone zostały przez mieszkańców, którzy także zaproponowali dla nich nazwę. Na cześć Reinholda Heuera dębowi szypułkowemu przy ul. Grudziądzkiej nadano nazwę Pastor Heuer. Był on historykiem sztuki, wielkim miłośnikiem Torunia, a zarazem inicjatorem budowy i pierwszym proboszczem kościoła przy ul. Podgórnej. Natomiast dla dębu u zbiegu ulic Letniej i Galona zaproponowano imię Lajosz. Nazwa ta nawiązuje do osoby Leona Witkowskiego, który we wspomnieniach przyjaciół zachował się właśnie pod tym młodzieńczym przezwiskiem. Był on polskim muzykologiem i filologiem klasycznym silnie związanym z naszym miastem. Wykładał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Jest także patronem znajdującej się niedaleko od dębu ulicy na Podgórzu.

Objęcie wskazanych drzew ochroną prawną pozwoli zwiększyć nadzór nad ich utrzymaniem i pielęgnacją. Wobec pomników przyrody zakazuje się m.in. niszczenia, uszkadzania i przekształcania obiektu, zanieczyszczania gleby, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu czy umieszczania tablic reklamowych.

Łącznie tą ochroną objęte jest w Toruniu 55 obiektów.

Fot. Sławomir Kowalski