Detoks — pierwszy krok do wolności

Długotrwałe uzależnienia trudno jest wyleczyć. Wiąże się to z wieloma etapami, a pierwszy z nich to oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn. Walka ta powinna odbywać się w dobrze przygotowanych miejscach i pod okiem lekarzy. Dlaczego samodzielny detoks często okazuje się złym pomysłem?

Czym jest uzależnienie, a czym detoks?

Przed odpowiedzeniem na główne pytanie artykułu warto rozumieć dwa podstawowe pojęcia. Uzależnienie to choroba mózgu, która opiera się na potrzebie zażywania określonych substancji pomimo ich negatywnego wpływu na wszelkie aspekty życia człowieka. Ponadto wyróżnia się dwa jego typy, czyli behawioralne oraz chemiczne. Te pierwsze odnoszą się do zachowań czy emocji, których potrzebuje chory, aby odczuć spełnienie. Drugi natomiast polega na chęci spożywania danej substancji psychotropowych. W przypadku zauważenia objawów któregokolwiek z tych rodzajów ośrodek leczenia uzależnień Toruń może pomóc uporać się z problemem. Jeżeli mowa o detoksie, należy zauważyć, że jest to proces, który pojawia się na początku walki z nałogiem. Wiąże się z ogromem pracy oraz silną wolą pacjenta, ponieważ towarzyszą mu rozmaite męczące objawy.

Kto powinien podjąć się detoksu organizmu?

Detoks najczęściej stosuje się u osób w zaawansowanym stadium uzależnienia, niezależnie czy jest to narkomania, lekomania czy alkoholizm. Chorzy w takim stanie nie mogą samodzielnie poradzić sobie z rezygnacją z używek. Pomimo prób, bardzo często głód bierze górę i po jakimś czasie wracają one do stanu sprzed abstynencji. Dlatego najlepiej zdecydować się na takie działanie w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Dzięki temu, że w trakcie tego procesu nad chorym czuwają doświadczone osoby, istnieje nadzieja na przejście go łagodniej niż gdyby pacjent podjął taką próbę samodzielnie. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, sprawdź więcej informacji o detoksie tutaj.

Objawy zespołu abstynencji

Wraz z etapem oczyszczania organizmu z toksyn pojawiają się objawy zespołu abstynencji. Wiążą się one z odstawieniem substancji, która dotychczas podtrzymywała pacjenta przy życiu. Samo zjawisko normalizacji używki jest niezwykle niebezpieczne, gdyż powoduje otępienie zmysłów i tym samym chory nie zdaje sobie sprawy z całokształtu postępującego wyniszczania. W trakcie terapii można zauważyć, takie reakcje organizmu jak:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • nadpotliwość;
  • drgawki;
  • stany lękowe.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Często towarzyszy temu również bezsenność przerywana omamami słuchowymi oraz wzrokowymi, gdy to uzależniony umysł próbuje bronić się przed odstawieniem. Warto zwrócić uwagę na to, że stopień nasilenia objawów zależy od rodzaju, a także dawek przyjmowanych substancji. Duży wpływ ma na to również dotychczasowa kondycja psychiczna i fizyczna chorego. Te determinanty pozwalają zazwyczaj lekarzom w specjalnych ośrodkach ocenić przyszły przebieg terapii, dzięki czemu pacjent szybciej będzie mógł wrócić do zdrowia.