Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odwiedzili laboratorium kryminalistyczne Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Podczas zajęć warsztatowych dowiedzieli się, na czym polega praca technika kryminalistycznego. Uczestnicy usłyszeli mnóstwo ciekawych informacji, ale nie zabrakło też zajęć praktycznych.

W minioną środę (14.06.2023) specjalnie dla adeptów chemii kryminalistycznej policjanci przeprowadzili zajęcia warsztatowe. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach współpracy nawiązanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Komendą Miejską Policji w Toruniu.

Doświadczony technik kryminalistyczny, poprowadził warsztaty z zabezpieczania śladów i przedmiotów na miejscu zdarzenia. Młodzież usłyszała wiele ciekawostek o tym, co można ujawnić podczas oględzin i jak należy postępować ze znaleziskiem. Ciekawym aspektem spotkania był także przeprowadzony przez funkcjonariusza pokaz zastosowania metod fluorescencyjnych, gdzie dopiero po skierowaniu światła o odpowiedniej długości fal można było zobaczyć to czego nie można było zaobserwować „gołym okiem”.

W tym dniu gościliśmy również podinspektora Marcina Zmudzinskiego z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, który zaprezentował młodzieży przy użyciu okularów VR filmy wykonane w technologii video 360 stopni. Odwiedzający mogli założyć alkogogle i narkogogle, symulujące głębokie odurzenie alkoholem i środkami psychotropowymi.

Takie spotkania to również szansa, żeby porozmawiać i przekazać cenne wskazówki dotyczące zasad przyjęcia w szeregi naszej formacji. Kierunek chemii kryminalistycznej może być niezwykle pomocny w rozwijaniu zainteresowań, a jednocześnie w uczynieniu z pasji zawodu na całe życie.


Autor: st. sierż. Sebastian Pypczyński

Publikacja: st. sierż. Sebastian Pypczyński