Policjanci z komendy miejskiej w Toruniu i komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy, wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, przy wsparciu kontrterrorystów, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która specjalizowała się w handlu narkotykami. Efektem pracy mundurowych było zatrzymanie 26 osób. Większość z nich usłyszała już zarzuty. 12 osób trafiło tymczasowo do aresztu. Część zatrzymanych to czynni pseudokibice piłkarskiego klubu z Torunia.

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, od dłuższego czasu pracowali nad sprawą zorganizowanej grupy przestępczej. Podczas działań, policjanci połączyli siły z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, by wspólnie zlikwidować siatkę dilerów narkotyków.

Mundurowi przygotowali szeroko zakrojoną akcję na terenie Torunia i powiatu toruńskiego. Włączyli się w nią także policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” z Warszawy oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Bydgoszczy i Gdańska, a także funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. W działaniach wzięli udział także kryminalni z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W miniony czwartek (26.10.2023 r.) przeszło dwustu funkcjonariuszy przystąpiło do realizacji  i dynamicznych zatrzymań, podczas których użyto m.in. granatów hukowych. Funkcjonariusze przystąpili do przeszukań, oględzin i zabezpieczenia dowodów. Efektem ich pracy było zatrzymanie wytypowanych wcześniej 26 osób, w kilkunastu miejscach, w jednym czasie.

W wyniku działań, policjanci i funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przejęli prawie 25 kilogramów narkotyków, w tym m.in.: marihuanę, amfetaminę, MDMA oraz proszki i kryształy, które trafiły do dalszych badań. Ich wartość czarnorynkową oszacowano na kwotę niemalże miliona złotych. Na poczet przyszłych kar, zajęto mienie na kwotę ponad 300 tys. złotych i 1500 Euro.

Ostatecznie, do policyjnej izby zatrzymań trafiły 23 osoby. Po przesłuchaniach i przedstawieniu zarzutów, prokurator Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy zdecydował o skierowaniu wniosków o tymczasowe aresztowania.

12 osób trafiło za kraty aresztów za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

Prokurator zdecydował także o dozorach wobec 4 podejrzanych o posiadanie narkotyków.  Trzech z nich zobligowano dodatkowo do wpłaty poręczenia majątkowego i mają zakaz opuszczania kraju.

Pozostałe zatrzymane w czwartek osoby, po przesłuchaniach, zwolniono.

Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.

 

Film Film Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej