Policjanci toruńskiej „drogówki” brali udział w akcji pod nazwą „Bezpieczny pieszy". Niechlubnymi rekordzistami w popełnionych wykroczeniach są kierowcy, którzy przekraczali dozwoloną prędkość w rejonie przejść i nie ustępowali pierwszeństwa na "zebrze".

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu w minioną środę (29.11.23) brali udział w wojewódzkich działaniach pod nazwą „Bezpieczny pieszy”.

Celem akcji było ograniczenie liczby wypadków i kolizji z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z „drogówki” zwracali szczególną uwagę na niebezpieczne zachowania kierujących i pieszych, które mogą być przyczyną takich zdarzeń.

Policjanci podczas trwania akcji  interweniowali 82 razy, 4 razy wobec niechronionych użytkowników dróg, 78 razy wobec zmotoryzowanych. Do przewinień pieszych należało niestosowanie się do czerwonego światła na przejściu oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Kierowcy natomiast w znaczącej większości przekraczali dozwoloną prędkość w rejonie „zebry” i nie ustępowali pierwszeństwa na pasach. Policjanci podczas akcji wystawili 72 mandaty kare, pouczyli 8 osób, wnioski o ukaranie do sądu sporządzono w 2 przypadkach.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego prowadzą wiele działań kontrolno – prewencyjnych. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i należytej ostrożności zarówno wśród kierowców jak i samych pieszych.

Autor: asp. Dominika Bocian

Publikacja: asp. Dominika Bocian