W ostatnim czasie na rynku nieruchomości najczęstszym wyborem są domy i mieszkania z poddaszem użytkowym. Takie rozwiązanie wiąże się jednak ze szczególnym projektem aranżacyjnym. Pokoje ze skosami wymagają doboru odpowiedniego okna dachowego, aby optymalnie wykorzystać światło zewnętrzne do oświetlenia pomieszczenia. Dobór złego przeszklenia może spowodować, że nasz pokój nie będzie aż taki przytulny, jaki byśmy chcieli, aby był. Jaki rozmiar okien zatem wybrać, aby były w pełni funkcjonalne?
Okno dachowe, a jego wymiary
Stojąc przed wyborem okna dachowego, musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wymiary, pakiet szybowy, materiał wykonania, a także wszelkie akcesoria, jakie chcemy dopasować do naszego przeszklenia. Pierwszym i najważniejszym elementem, na którym warto się skupić, są wymiary okna dachowego. Do standardowych wymiarów zaliczamy te o szerokości: 55 cm, 66 cm, 78 cm, 94 cm, 114 cm oraz 134 cm, natomiast wysokość to: 78 cm, 98 cm, 118 cm, 140 cm i 160 cm. Powyższe wymiary będą zatem niczym innym jak kombinacjami wymiarów okien dachowych.
Jakie wymiary okna dachowego wybrać zatem do naszego pokoju? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że 1 m2 przeszklenia musi naświetlać 8 m2 podłogi. Warto w takim przypadku zasięgnąć porady specjalistów, którzy w prawidłowy sposób obliczą wielkość okna, jakie będzie nam potrzebne. Pamiętać należy również, że powierzchnia przeszklenia, jest mniejsza od powierzchni całkowitej okna. Dlatego też należy pomniejszyć ją o wymiary ramy oraz profilu skrzydła.
Szeroka oferta okien dachowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-drzwi/przeszklenia-drzwiowe
Sposoby otwierania okien dachowych
Podczas wyboru okien dachowych, ważne jest zwrócenie uwagi na sposób otwierania i zamykania. Jest kilka różnych sposobów, dlatego też warto przyjrzeć im się z bliska, aby w pełni poczuć satysfakcję z ich korzystania. Do najpopularniejszych zaliczamy:
- Okna dachowe uchylne – posiadają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Znajdować powinna się na wysokości wzroku osoby stojącej. Otwierane jest za pomocą klamki, znajdującej się w dolnej części skrzydła obrotowego.
- Okna dachowe obrotowe – oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie wysokości. Charakteryzuje się odchyleniem znajdującym się na górnej części do wewnątrz poddasza.
- Okna dachowe obrotowe wysokoosiowe – posiadają oś obrotu, która podniesiona jest do około ⅔ wysokości skrzydła. Podczas otwierania okna, górna część znajduje się w grubości dachu.
- Okna dachowe obrotowo-uchylne – mają dwie osie obrotu skrzydła, które umiejscowione są w połowie ramy i w jej górnej krawędzi. Dzięki jednej osi występującej na górze mamy możliwość uchylenia go o kąt 35-45 stopni. Druga z osi natomiast daje możliwość obracania skrzydła o 180 stopni, znajdująca się w połowie ościeżnicy.
Rodzaje okien dachowych
Rodzaje okien możemy podzielić również ze względu na ich model. Zależy on przede wszystkim o rodzaju skosu naszego dachu. Zaliczamy do nich:
- Okna kolankowe – posiadają okna fasadowe oraz połać, które występuje w dachu. Ich największą zaletą jest świetne pole widzenia na obraz zewnętrzny.
- Okna balkonowe – wykorzystywane w dachach nie posiadających ścianki kolankowej, miejscy kąt nachylenia między 40 a 50 stopni.
- Wyłazy dachowe – ich najczęstszym zadaniem jest bezpieczne wyjście na dach. Dzięki zamontowanym siłownikom nie zamykają się niepostrzeżenie.
Wybór okien dachowych to nie tylko przeszklenie dające dopływ świeżego powietrza oraz światła zewnętrznego, ale także pokrycie na dach. Dlatego też tak ważne jest, aby zakup był dobrze przemyślany pod każdym kątem.