UM Toruń: Toruń uczcił 79. rocznicę śmierci patrona harcerzy, bł. ks. S.W. Frelichowskiego
Toruń pamięta o swoim duchownym patronie harcerzy. W dniu 23 lutego 2024 roku, miasto raz jeszcze oddało hołd błogosławionemu ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu, celebrując 79. rocznicę jego śmierci uroczystą mszą św. odpustową.
  1. Msza św. w intencji bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego miała miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu.
  2. Uroczystości przewodniczył biskup toruński ks. Wiesław Śmigiel, a wziął w nich udział także prezydent Torunia Michał Zaleski.
  3. Ks. Frelichowski, urodzony w Chełmży w 1913 roku, był nie tylko duchownym, ale także opiekunem młodzieży i działaczem misyjnym.
  4. Został aresztowany przez Gestapo w 1939 roku i przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych, gdzie pełnił posługę kapłańską aż do śmierci w 1945 roku w Dachau.
  5. Beatyfikacja ks. Frelichowskiego odbyła się 7 czerwca 1999 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II.

W obliczu niewyobrażalnych cierpień, ks. Stefan Wincenty Frelichowski nieustannie dawał świadectwo nadziei i miłości. Jego życie i posługa kapłańska, zwieńczona męczeństwem w obozie koncentracyjnym w Dachau, stają się przypomnieniem o wartościach, które powinniśmy pielęgnować każdego dnia. Błogosławiony ks. Frelichowski, będąc wikariuszem w toruńskiej parafii Wniebowzięcia NMP przed II wojną światową, zasłynął jako opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, a także organizator prasy kościelnej. Jego aresztowanie przez Gestapo i późniejsze przesiedlenie do kilku obozów koncentracyjnych nie zatrzymało go od pełnienia posługi duchowej wśród współwięźniów. Jedynym męczennikiem obozu koncentracyjnego, po którym zachowały się relikwie, pozostaje wzorem do naśladowania dla wiernych, szczególnie młodych ludzi.

Wartość tej rocznicy podkreśla także obecność ważnych postaci kościelnych i lokalnych władz na czele z biskupem toruńskim ks. Wiesławem Śmigielem i prezydentem Michałem Zaleskim. Wspólna modlitwa za pośrednictwem bł. ks. Frelichowskiego jest wyrazem duchowej jedności i pamięci, która łączy mieszkańców Torunia. To przypomnienie, że historia naszego miasta jest nierozerwalnie związana z postaciami, które swoją wiarą, miłością i poświęceniem wpisują się w jej karty na zawsze.

Beatyfikacja ks. Frelichowskiego przez Jana Pawła II w 1999 roku na toruńskim lotnisku stanowiła ważny moment dla społeczności katolickiej, nie tylko w Toruniu, ale i w całej Polsce. Uroczystości rocznicowe, obchodzone z takim zaangażowaniem, przypominają nam o uniwersalnych wartościach, które błogosławiony ks. Frelichowski w tak wyjątkowy sposób reprezentował.


Na podstawie: UM Toruń