Spotkanie z Pawłem Juszkiewiczem i pokaz filmu
W Toruniu odbędzie się wyjątkowe spotkanie dedykowane tematyce migracji i kultury Białorusi. Wydarzenie zaplanowane na 13 marca 2024 r., w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, obok pokazu filmu "Wycięci", umożliwi rozmowy z Pawłem Juszkiewiczem, znawcą tematu. To okazja do zgłębienia historii i współczesności naszego wschodniego sąsiada oraz do zrozumienia wyzwań, z jakimi borykają się migranci w Polsce.
  1. Spotkanie "Świat to za mało" odbędzie się 13.03.2024 o godz. 17:00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.
  2. Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz filmu "Wycięci" oraz spotkanie z Pawłem Juszkiewiczem, Polakiem pochodzącym z Białorusi.
  3. Tematyka spotkania skupi się na Białorusi, jej kulturze, historii oraz wyzwaniach współczesnych migrantów.
  4. Pawłowi Juszkiewiczowi, zaangażowanemu w działalność na rzecz demokracji na Białorusi, zajmie się m.in. problematyką polskiej biurokracji w kontekście migracji.
  5. Film "Wycięci" prezentowany będzie w języku białoruskim z napisami w języku polskim i angielskim.
  6. Spotkanie prowadzone będzie dwujęzycznie: w języku polskim i angielskim.
  7. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
  8. Partnerami wydarzenia są Fundacja Emic, Uniwersytet WSB Merito oraz Kopernikańskie Centrum Integracji UMK.

Toruńska społeczność ma niebawem okazję do spotkania z wyjątkową kulturą Białorusi, która mimo bliskości geograficznej, często pozostaje tajemnicza i niedoceniana. Wydarzenie "Świat to za mało" to nie tylko szansa na wzbogacenie wiedzy o naszym wschodnim sąsiedzie, ale również okazja do zrozumienia, z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby migrujące do Polski. Z Pawłem Juszkiewiczem, aktywistą i wykładowcą z białoruskimi korzeniami, uczestnicy będą mogli porozmawiać o aktualnej sytuacji w kraju, procesie migracji oraz jego osobistych doświadczeniach związanych z życiem i działalnością w Polsce.

Spotkanie to również przestrzeń dla otwartej dyskusji na temat stereotypów, które Polacy mogą mieć wobec Białorusi i jej mieszkańców. Jest to niepowtarzalna okazja do konfrontacji tych poglądów z rzeczywistością, jaką na co dzień doświadczają nasi wschodni sąsiedzi. Realia, o których opowie "Wycięci" - film dokumentalny w reżyserii Aliaksandra Vialitchanka, dodatkowo przybliżą widzom bieżącą sytuację społeczno-polityczną Białorusi.

Spotkanie odbędzie się w przestronnej i przyjaznej sali 407 na czwartym piętrze Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury przy ul. Kościuszki 75-77 w Toruniu. To wydarzenie to doskonała okazja do spędzenia popołudnia w sposób edukacyjny, a zarazem pełen emocji i nowych doświadczeń. Nie przegap tej wyjątkowej okazji do rozszerzenia swoich horyzontów i zrozumienia międzynarodowych relacji z perspektywy osobistej historii i sztuki.


Wg inf z: WOAK