Zawory antyskażeniowe stosowane w budownictwie jednorodzinnym i ewentualnie w mieszkaniach, to proste konstrukcje typu EA. Są one tanie, a ich działanie często porównuje się do dobrej klasy zaworów zwrotnych. Czy wobec tego trzeba lub warto w nie zainwestować? Gdzie i ile trzeba ich zainstalować?
Jak różnią się zawory antyskażeniowe od zaworów zwrotnych?
Każdy zawór antyskażeniowy, jeśli chodzi o zasadę działania, jest zaworem zwrotnym, natomiast to nie oznacza, że w miejscu zaworu antyskażeniowego można zainstalować dowolny zawór zwrotny. Obecnie obowiązujące normy precyzują jasno, że zawór antyskażeniowy powinien być zainstalowany na początkowym odcinku sieci wodociągowej, ale już we wnętrzu budynku.
Ponadto wielu inwestorów decyduje się na zainstalowanie takich zaworów na dalszych odcinkach sieci, na przykład za rozgałęzieniem do pralki, zmywarki czy kabiny prysznicowej. Jest to w tym przypadku raczej forma dodatkowej ochrony, którą można opcjonalnie zaimplementować, żeby zabezpieczyć instalację i zapewnić sobie najwyższą jakość pobieranej wody. Jako alternatywę na dużych odgałęzieniach można wykorzystać zawór zwrotny klapowy.
Optymalne zawory antyskażeniowe dla domowych systemów
Podstawowym typem zaworów antyskażeniowych w takich zastosowaniach, są zawory typu EA. Są one skonstruowane podobnie do prostych zaworów zwrotnych, od których wizualnie różnią się obecnością dwóch króćców umożliwiających łatwe pobieranie próbek. Jeśli chodzi o sam mechanizm, to jest on również bardzo podobny do tego, z którego korzysta się w zaworach zwrotnych. Różnica będzie dotyczyła detali konstrukcyjnych, wykończenia czy niektórych materiałów. O ile bowiem zasada działania będzie zbliżona, o tyle od zaworów antyskażeniowych oczekuje się jeszcze większego poziomu ochrony. Niezawodność, szybkość działania i trwałość muszą być na najwyższym poziomie – wyższym niż w przypadku zaworów zwrotnych, które pełnią głównie funkcje techniczne.
Ile zaworów antyskażeniowych jest koniecznych w standardowej instalacji domowej?
Przepisy wymagają tylko jednego zaworu antyskażeniowego, który będzie chronił instalację w całym budynku – może on być umieszczony na przykład w miejscu, w którym znajduje się pompa samozasysająca (na jej wylocie). Im bardziej jednak skomplikowana będzie to instalacja, tym większe ryzyko, że na pewnych specyficznych jej odcinkach będzie mogło dochodzić do cofania się wody. Tutaj znaczenie może mieć na przykład liczba punktów poboru, ich wzajemne ułożenie, planowany przepływ i kilka innych czynników. W zdecydowanej większości przypadków zawory można instalować nie tylko na wejściu instalacji za wodomierzem, ale też przy kolejnych odgałęzieniach. O ile pojedyncze urządzenia zabezpiecza się rzadko, o tyle wydziela się całe sekcje instalacji obsługiwane przez jeden zawór: sanitarną, ogrodową i tak dalej. Kluczowe jest to, żeby w każdym przypadku wybrać zawór odpowiedniego typu i przede wszystkim wysokiej jakości – nie liczba, ale niezawodność zaworów zadecyduje o bezpieczeństwie wody w instalacji.
Kluczowe wskazówki dotyczące obsługi zaworów antyskażeniowych w domu
Sama instalacja zaworu antyskażeniowego nie stanowi żadnej trudności, są to również konstrukcje całkowicie bezobsługowe, a zatem nie trzeba się nimi stale zajmować. Natomiast ze względu na to, jak ważną funkcję pełnią, należy poddawać je dorocznej kontroli. Wprawdzie ten wymóg został wyrażony wprost wyłączenie do pierwszego zaworu w instalacji, jednak jeśli jest ich więcej, to logika nakazuje, aby przeglądu dokonać na wszystkich. Takiego sprawdzenia należy dokonać niezależnie od tego, czy w poprzednim okresie doszło do zadziałania zaworu antyskażeniowego, czy nie. Oczywiście warto zlecić kontrolę także wtedy, kiedy zawór zadziała bez powodu lub nie zadziała wtedy, kiedy powinien. Warto upewnić się również, że wykorzystuję się zawory antyskażeniowe najwyższej jakości, np. te dostępne na stronie https://www.saga.info.pl/kategoria/zawory-antyskazeniowe/.