Tofifest 2024: Wieczna miłość i
Wieczna miłość i klasyczne kino w jednym miejscu – to właśnie czeka na uczestników 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu, a główną atrakcją będzie projekcja kultowego „Draculi” w reżyserii Francisa Forda Coppoli.
  1. 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 25–30 czerwca 2024 r.
  2. Motywem przewodnim festiwalu będzie „wieczna miłość”.
  3. W programie znajdzie się projekcja „Draculi” Coppoli z Garym Oldmanem.
  4. Festiwal słynie z oryginalnego i niepokornego podejścia do kinematografii.

W czerwcu przyszłego roku, od 25 do 30, miłośnicy kina spotkają się na 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Festiwal ten, jak co roku, odbędzie się w kilku lokalizacjach: Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz kinie plenerowym.

W tym roku tematem przewodnim festiwalu będzie „wieczna miłość”, a symbolem tego motywu stanie się film „Dracula” Francisa Forda Coppoli, z Garym Oldmanem w roli tytułowej. Dyrektorka festiwalu, Katarzyna Jaworska, podkreśla, że dzieło Coppoli jest idealnym przykładem na to, jak różnorodnie można opowiadać o miłości. „Dzieło Coppoli jest dowodem na to, że o miłości można opowiadać na rozmaite sposoby, nie tylko komediowe i obyczajowe, ale także baśniowe i dramatyczne. Twórcy kina wykorzystują ku temu cały wachlarz gatunkowych możliwości. Dlatego tegoroczny MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze opowie o Everlasting Love — miłości wiecznej i ponadczasowej — w sposób przewrotny. Przez filmowe okulary Gary’ego Oldmana widzowie będą mogli podziwiać świat pełen mitycznych stworzeń i gorących uczuć. Mam nadzieję, że taka kinowa wariacja spodoba się naszej publiczności. Dzieło Coppoli pokażemy oczywiście na dużym ekranie podczas festiwalu” — mówi Katarzyna Jaworska.

Tofifest jest festiwalem, który wyróżnia się na tle innych swoją niepokornością i oryginalnością. Nie jest to typowe wydarzenie filmowe z czerwonymi dywanami i błyskami fleszy, lecz raczej spotkanie dla prawdziwych pasjonatów kina, którzy cenią sobie nieszablonowe podejście do sztuki filmowej. Organizatorzy podkreślają, że festiwal ten nie jest „maszynową produkcją”, lecz miejscem, gdzie z wdziękiem i profesjonalizmem można doznać prawdziwego kinowego aromatu. „To festiwal frapujących seansów filmowych, długich rozmów, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. To festiwal otwierania horyzontów sztuki filmowej na każdego, nie tylko na wybranych” — wyliczają organizatorzy.

Niepokorność jest kluczowym elementem ideologii festiwalu. To ona nadaje charakter całemu programowi, od wyboru filmów po ich prezentację. Festiwal odważnie pokazuje dorobek twórców, którzy nie mieszczą się w mainstreamowych ramach, a także odkrywa przed widzami kinematografie mniej znane, pełne zaskakujących połączeń i inspiracji. Dzięki temu festiwal jest niepowtarzalnym doświadczeniem, które przyciąga zarówno twórców, jak i widzów z całego świata.

Festiwal wspierany jest przez wiele instytucji i sponsorów, w tym Gminę Miasta Toruń, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym sponsorem jest TZMO SA, a partnerem oficjalnym Cinema City Poland. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do obejrzenia niezwykłych filmów, ale także do integracji środowiska filmowego i miłośników kina.


Na podst. UM Toruń