35. rocznica pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce
W przyszłym roku przypada 35. rocznica pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu i Senatu w Polsce, które miały miejsce 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji w naszym mieście zaplanowano szereg wydarzeń, które przypomną mieszkańcom o tym historycznym momencie.
  1. Złożenie kwiatów pod tablicą NSZZ "Solidarność" przy ul. Piekary.
  2. Spotkanie młodzieży z działaczami Solidarności w karczmie U Damroki.
  3. Prezentacja materiałów wyborczych z 1989 roku na pl. 4 czerwca 1989 roku.
  4. Jubileuszowy koncert kompozytorski Pięciolinia Wolności w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

4 czerwca 2024 roku o godz. 10:45 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą NSZZ "Solidarność" przy ul. Piekary. Następnie, o godz. 11:00, w karczmie U Damroki przy pl. 4 czerwca 1989 roku, toruńska młodzież spotka się z działaczami Solidarności, bohaterami tamtych dni. To wyjątkowa okazja, aby młodsze pokolenie mogło poznać osoby, które przyczyniły się do przemian demokratycznych w naszym kraju.

Również 4 czerwca 2024 roku o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego "Pięciolinia Wolności", który ma uczcić rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Koncert ten stał się już tradycją i jest ważnym elementem obchodów, przypominającym o wartości wolności i demokracji.

W dniach od 4 do 7 czerwca 2024 roku na pl. 4 czerwca 1989 roku będą ustawione słupy ogłoszeniowe, na których zostaną prezentowane materiały wyborcze z 1989 roku. To wyjątkowa wystawa, która pozwoli mieszkańcom przypomnieć sobie atmosferę tamtych dni oraz zobaczyć, jak wyglądała kampania wyborcza 35 lat temu.

Historyczne wybory z 4 czerwca 1989 roku były przełomowym momentem w historii Polski. Przeprowadzono je zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, pozwalając po raz pierwszy od 1947 roku na udział w wyborach kandydatów opozycji. Komitet Obywatelski "Solidarność", zwany również "drużyną Wałęsy", odniósł miażdżące zwycięstwo, zdobywając 99 miejsc w Senacie oraz 161 miejsc (35%) w Sejmie. Był to pierwszy krok ku przywróceniu Polsce suwerenności, demokracji i praworządności.

W naszym regionie kampania wyborcza kandydatów "Solidarności" była niezwykle dynamiczna. Komitet Obywatelski "Solidarność" w Toruniu, powołany przez Antoniego Stawikowskiego, zorganizował szeroko zakrojoną akcję, angażując wielu wolontariuszy. Szefem kampanii był Stanisław Śmigiel, a biurem wyborczym kierowała Krystyna Sienkiewicz. W wyniku tych działań do Senatu weszli prof. Stanisław Dembiński oraz prof. Alicja Grześkowiak, a do Sejmu Jan Wyrowiński oraz Krzysztof Żabiński.

20 kwietnia 2023 roku Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu terenowi zieleńca pomiędzy ulicami Wały gen. Sikorskiego, aleja Solidarności, Odrodzenia i Uniwersytecka nazwy "Plac 4 czerwca 1989 roku". To symboliczny gest, który oddaje hołd wszystkim działaczom opozycji oraz mieszkańcom, którzy swoją postawą przyczynili się do upadku komunizmu w Polsce.

Obchody 35. rocznicy wyborów 1989 roku to nie tylko okazja do wspomnień, ale także moment refleksji nad wartościami, które wtedy wywalczyliśmy. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w planowanych wydarzeniach i wspólnego celebrowania tej ważnej rocznicy.

Fot. Wojtek Szabelski


Na podstawie: UM Toruń