Stoły miejskie pełnią szczególną rolę w przestrzeni publicznej. Są miejscem spotkań towarzyskich, odpoczynku, a coraz częściej – dzięki rozwojowi technologii – również pracy. To sprawia, że takie meble powinny mieć szczególne cechy i umiejętnie łączyć funkcjonalność z przemyślanym estetycznym designem.
Jak wybrać idealne stoły miejskie? Na jakie cechy konstrukcyjne zwrócić uwagę oraz jak zdecydować, który materiał będzie najlepszy? O tym poniżej!
Stoły miejskie i ich znaczenie w przestrzeni publicznej
Stoły miejskie są elementem małej architektury, bardzo często stawia się je w parkach i na osiedlowych skwerach, lecz również w reprezentacyjnych, turystycznych miejscach. To sprawia, że są ważnym elementem designu. Zarówno mieszkańcy, jak i osoby zwiedzające miasto powinni móc bez problemu z nich korzystać, a same meble koniecznie muszą wpisywać się w aranżację urbanistycznego krajobrazu.
W ofercie producentów dostępne są różnego rodzaju rozwiązania – stoły drewniane, metalowe, z tworzyw sztucznych, betonowe, a połączone z ławkami czy siedziskami. Każdy model ma swoje zalety oraz zastosowania, ostateczny wybór powinien jednak uwzględniać wymogi praktyczne oraz architektoniczne lokalizacji, w której ma stanąć stół.
Funkcjonalność stołów miejskich
Różne typy stołów projektowane są z myślą o konkretnych funkcjach. Na rynku można znaleźć:
- stoły piknikowe – służą przede wszystkim do spożywania posiłków oraz rodzinnego spędzania czasu. Bardzo często mają obszerny blat, który jest połączony z wygodnymi ławkami, mogącymi pomieścić kilka osób,
- stoły do stref relaksu – tutaj wybór jest naprawdę spory, ale chętnie stosowanym rozwiązaniem są stoły z planszami do gry w tryktraka, chińczyka, szachy lub warcaby. Dzięki temu mieszkańcy – zwłaszcza Ci nieco starsi – mogą oddawać się ulubionej rozrywce na świeżym powietrzu. Z kolei młodsi entuzjaści aktywnego wypoczynku chętnie korzystają ze stołów do ping-ponga czy piłkarzyków,
- stoły do pracy – dzięki internetowi mobilnemu oraz publicznym sieciom Wi-Fi osoby pracujące zdalnie coraz częściej mogą wykonywać swoje obowiązki, korzystając z pięknej pogody. Z myślą o nich powstały stoły outdoorowe do pracy. Zazwyczaj są to pojedyncze stanowiska, w których blat jest połączony z siedziskiem. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się prywatnością i skupić na swoich obowiązkach.
Różnorodność designu stołów miejskich
Funkcjonalność to jedno, ale nie bez znaczenia jest także design stołów miejskich. Pojęcie to obejmuje styl oraz materiały, z których wykonano mebel. Te cechy wpływają na estetykę produktu oraz sprawiają, że różne stoły nadają się do różnych lokalizacji.
Najpopularniejsze materiały to obecnie bez wątpienia drewno, metal oraz różne rodzaje betonu. Czasem można spotkać również stoły z tworzywa sztucznego. Jednak powyższe rozwiązania są wybierane zdecydowanie chętniej.
To dlatego, że – podobnie jak w innych dziedzinach – tak również w małej architekturze miejskiej dominującymi trendami są obecnie ekologiczne materiały. Beton, stal oraz drewno są trwałe, łatwe w konserwacji i renowacji, a przy tym można poddawać je recyklingowi lub zutylizować bez szkody dla środowiska.
Co więcej, wszystkie rozwiązania doskonale się prezentują oraz są uniwersalne. Warto jednak zaznaczyć, że modele wykonane z połyskującego metalu lepiej sprawdzą się w bardziej nowoczesnych częściach miasta, a te wykonane z drewna czy betonu będą idealnie pasować do zabytkowych lokalizacji.
Stoły parkowe – integracja z naturą
Szczególnym typem stołów tworzonych z myślą o przestrzeni miejskiej są stoły parkowe. Tworzone są z myślą o terenach zielonych, służących do relaksu i aktywnego wypoczynku. To sprawia, że również ich design jest wyjątkowy.
Przede wszystkim stoły parkowe oferują wygodne siedziska. Zazwyczaj wybiera się również modele wykonane z materiałów wpasowujących się w otaczającą je przyrodę, czyli na przykład z drewna, betonu lub połączenia obu. Dzięki temu meble pięknie się prezentują i harmonijnie dopełniają aranżacji przestrzeni.
By korzystanie ze stołów było jeszcze wygodniejsze, mogą one mieć zamontowany daszek, tworząc rodzaj altanki, lub rozłożysty parasol. Rozwiązania te chronią zarówno od słońca, jak i deszczu, pozwalając cieszyć się świeżym powietrzem niezależnie od warunków atmosferycznych.
Eko Asklepios jako producent małej architektury miejskiej
Jednak tym, na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, planując inwestycję w stoły miejskie, jest ich jakość. W końcu z mebli tych będą korzystać codziennie setki osób. Poza tym stoły będą narażone na mróz, deszcz, śnieg i upał. Dlatego powinny być wyrobami najwyższej klasy, które bez problemu zniosą wszystkie wyzwanie.
Gdzie szukać takich produktów? Na przykład w sklepie Eko Asklepios. To renomowany producent małej architektury miejskiej, w tym również stołów, który po mistrzowsku łączy innowacyjność z ekologicznymi rozwiązaniami, tworząc produkty przyjazne środowisku.
Stoły miejskie Eko Asklepios wykonywane są z naturalnych oraz trwałych materiałów, takich jak drewno, stal czy beton, co sprawia, że są wytrzymałe, a przy tym, dzięki przemyślanym projektom, zachwycają swoim wyglądem i komfortem użytkowania. Wybór stołów Eko Asklepios to niezawodny sposób na poprawę wygody oraz dodanie urody każdej lokalizacji w mieście czy miasteczku. Sprawdź!